polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Jaka przyszłość czeka kopalnię Brzeszcze? Fot. Paweł Wodniak
Sprzedaż kopalni węgla Brzeszcze powinna nastąpić do 25 września. Negocjacje z oferentami przedłużono. Teraz jednak przyszłość transakcji staje pod znakiem zapytania. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, sprzedawca kopalni i spółka RSG, jeden z potencjalnych kupców, od tygodnia prowadzą wojnę na komunikaty i oświadczenia.
25 września Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała mediom komunikat:
Zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. podjął decyzję o przedłużeniu prowadzonych negocjacji w sprawie sprzedaży KWK „Brzeszcze” do środy, 30 września br.
Oferta składana w ostatnich dniach przez firmę RSG sp. z o.o. nie odbiega w zasadniczej części, od warunków, które już 4 sierpnia zostały wyartykułowane w oświadczeniu Zarządu Tauron Polska Energia S.A.
Na obecnym etapie, a negocjacje zmierzają już do końca, trudno uznać złożoną ofertę za respektującą interes Skarbu Państwa. Mimo tego, reprezentując interesy właściciela, a jednocześnie dbając o los pracowników kopalni i ich rodzin, zapraszamy przedstawicieli RSG do kontynuowania negocjacji w poniedziałek, 28 września br. Nieustannie mamy nadzieję, że wszyscy zebrani przy stole negocjacyjnym, faktycznie dążą do sfinalizowania transakcji, szanując interesy każdej ze stron.
Jednocześnie informujemy, że w piątek, 25 września do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. wpłynęło pismo firmy FTF COLUMBUS S.A. z którego wynika, że w związku z możliwym przystąpieniem do spółki RSG, która już uczestniczy w negocjacjach dotyczących sprzedaży oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach, wycofuje swoją samodzielną ofertę.
SRK informuje także, że wbrew informacji jak pojawiła się w mediach Węglokoks Kraj sp. z o.o. formalnie nie odstąpił od prowadzenia negocjacji ale jednocześnie przyznajemy, że pomimo dwukrotnie ponawianego zaproszenia, przedstawiciele tej Spółki nie podjęli dalszych rozmów na temat zakupu KWK „Brzeszcze”.
W pierwszy dzień roboczy po tej informacji, czyli w poniedziałek 28 września z biura prasowego spółki Tauron Polska Energia dotarło do Faktów Oświęcim oświadczenie przyszłych udziałowców spółki celowej RSG:
W odpowiedzi na „Informację dla mediów” rozesłaną 25 września przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń informujemy, że:
– Oferta przedstawiona przez RSG sp. z o.o., spółkę celową założoną przez Tauron Polska Energia, w której, zgodnie z umową wspólników, udziały obejmą Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, ZEW Niedzica i prawdopodobnie FTF Columbus, jest propozycją opartą o realia rynkowe, przygotowaną w oparciu o kompleksową, prowadzoną przez kilka miesięcy, także przez ekspertów zewnętrznych, analizę aktywów KWK Brzeszcze i zawiera m.in. propozycję realnych wielomilionowych inwestycji w zakładzie, które zagwarantują mu – po szybkim osiągnięciu zakładanego poziomu wydobycia – wieloletnie funkcjonowanie w oparciu o zasady rynkowe, a górnikom zapewnią bezpieczne miejsca pracy.
Obecność kilku partnerów biznesowych – udziałowców RSG – jest gwarantem finansowania projektu na odpowiednim poziomie, jak również zbytu produktów kopalni. Oferta RSG została przygotowana również w oparciu o realne doświadczenia restrukturyzacyjne, jakie zdobyła Grupa Tauron w dwóch kopalniach: Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu.
– Informacja SRK, że ofertę RSG trudno uznać „za respektującą interes Skarbu Państwa”, nie służy pomyślnemu zakończeniu negocjacji. Zarząd Tauron Polska Energia uzyskał zgodę Rady Nadzorczej na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki celowej RSG sp. z o.o. przy uwzględnieniu kluczowych warunków oferty, która została złożona w postępowaniu ogłoszonym przez SRK.
Informujemy ponadto, że zarządy podmiotów, które wspólnie uczestniczą w rozmowach z SRK, działają w interesie wszystkich swoich akcjonariuszy, w tym również Skarbu Państwa. Skarb Państwa posiada 100 proc. w kapitale ZEW Niedzica i ponad 30 proc. – w Tauron Polska Energia, a pozostałe akcje spółki należą do innych akcjonariuszy, w tym również dużej grupy akcjonariuszy indywidualnych.
– Formuła postępowania ogłoszonego przez SRK zakłada możliwość negocjacji, w których od kilkunastu dni bierzemy udział. Uczestniczymy we wszystkich spotkaniach negocjacyjnych, wszelkie propozycje SRK są dokładnie przez nas analizowane. Gotowi jesteśmy również przystąpić do rozmów ze stroną społeczną, gdyż uważamy, że przejęcie aktywów KWK Brzeszcze i dostosowanie zakładu do funkcjonowania w realiach rynkowych nie jest możliwe bez zrozumienia i przychylności załogi. Takie są doświadczenia z restrukturyzacji dwóch kopalń należących do Grupy Tauron.
– Uważamy, że przeniesienie rozmów na poziom medialny nie służy realnej finalizacji transakcji, na której nam zależy, dlatego chcielibyśmy kontynuować negocjacje w trybie ustalonym pierwotnie przez SRK.
Pod oświadczeniem podpisały się Tauron Polska Energia, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica.
Dzień później Tauron Polska Energia, już sam, wydał kolejne oświadczenie:
W związku z upublicznionymi w ostatnich dniach nieprecyzyjnymi informacjami na temat przebiegu procesu zakupu części aktywów KWK Brzeszcze oraz decyzji organów statutowych naszej spółki z tym związanych – Zarząd TAURON Polska Energia informuje, że oferta przygotowana przez spółkę celową RSG została sporządzona po wnikliwej analizie wspomnianego zakładu górniczego, a Zarząd uzyskał zgodę Rady Nadzorczej na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale spółki celowej.
Specjaliści z Grupy TAURON oraz eksperci zewnętrzni przeprowadzili kompleksową ocenę aktywów KWK Brzeszcze, pozyskaliśmy wiarygodnych parterów do projektu, zapewniających m.in. odpowiedni poziom finansowania inwestycji planowanych w kopalni oraz zbyt na jej produkty.
Spółka celowa RSG – zgodnie z warunkami postępowania ogłoszonego przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń – złożyła ofertę i od kilku tygodni bierzemy udział w negocjacjach.
Wszelkie propozycje SRK są dokładnie przez nas analizowane. 24 września Rada Nadzorcza TAURON Polska Energia – w ramach swoich kompetencji wynikających z Kodeksu Spółek Handlowych i statutu spółki – podjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki celowej RSG.
Rozpowszechnianie nieprecyzyjnych informacji na ten temat stanowi naszym zdaniem zagrożenie dla trwających negocjacji. Zawracamy się zatem do wszystkich stron uczestniczących w procesie o respektowanie zasad postępowania ogłoszonych przez jego organizatorów.
Ostatniego dnia września odezwała się Spółka Restrukturyzacji Kopalń:
W związku z nieuzgodnieniem treści przedwstępnej umowy warunkowej, pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A. a firmą RSG sp. z o.o., dotyczącej sprzedaży oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach, Zarząd SRK S.A. informuje, że negocjacje w tej sprawie zostały bezterminowo zawieszone. Decyzja ma umożliwić przeprowadzenie dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz dać czas na dodatkowe konsultacje. W razie wznowienia negocjacji, komisja przetargowa SRK wyda stosowny komunikat.
W czwartek 1 października spółka RSG wydała kolejne oświadczenie:
W nawiązaniu do oświadczenia Spółki Restrukturyzacji Kopalń w sprawie bezterminowego zawieszenia negocjacji dotyczących sprzedaży części aktywów KWK Brzeszcze, przekazanego mediom wczoraj (30 września) późnym wieczorem, wyrażamy zaskoczenie tym faktem, ponieważ w ostatnich dniach intensywne negocjacje (siedem rund spotkań – w tym prowadzone również wczoraj do późnych godzin wieczornych) oraz rozmowy pomiędzy zarządem TAURON Polska Energia i SRK, przeprowadzone 29 września, w naszej ocenie osiągnęły etap pozwalający podpisać umowę przedwstępną, a następnie przystąpić RSG do negocjacji ze stroną społeczną. Informował o tym zarząd TAURON Polska Energia w piśmie do Ministra Skarbu Państwa.
W naszej ocenie przerwanie negocjacji jest niezrozumiałe, ponieważ stanowi realne zagrożenie dla podpisania umowy. Jest to decyzja jednostronna, która nie została przekazana nam wczoraj na zakończenie negocjacji. Potwierdzamy, że jesteśmy gotowi do dalszych negocjacji, by sfinalizować transakcję, zgodnie z interesem wszystkich stron.
Przypominamy, że oferta przedstawiona przez RSG, spółkę celową założoną przez TAURON Polska Energia, w której, zgodnie z umową wspólników, udziały obejmą Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, ZEW Niedzica i prawdopodobnie FTF Columbus, jest propozycją opartą o realia rynkowe, przygotowaną w oparciu o kompleksową, prowadzoną przez kilka miesięcy, także przez ekspertów zewnętrznych, analizę aktywów KWK Brzeszcze i zawiera m.in. propozycję realnych wielomilionowych inwestycji w zakładzie, które zagwarantują mu – po szybkim osiągnięciu zakładanego poziomu wydobycia – wieloletnie funkcjonowanie w oparciu o zasady rynkowe, a górnikom zapewnią bezpieczne miejsca pracy. Obecność kilku partnerów biznesowych – udziałowców RSG – jest gwarantem finansowania projektu na odpowiednim poziomie, jak również zbytu produktów kopalni. Oferta RSG została przygotowana również w oparciu o realne doświadczenia restrukturyzacyjne, jakie zdobyła Grupa TAURON w dwóch kopalniach: Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu.
Pod tą informacją podpisały się zarządy RSG, Tauron Polska Energia, MARR i ZEW Niedzica.
A związki nic? Przecież mają takie wielkie pole do popisu. Niech zrobią strajk i rozłożą kopalnię na łopatki. Kupcy się zniechęcą i kłótnie się skończą. Kopalnia przy okazji też, ale to pryszcz. Siła związków ponad wszystko.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.