Hania Rosenberg. Historia oświęcimianki uratowanej z Zagłady

Redakcja eFO  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   9 października 2020 05:59

Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu zaprasza w środę 14 października o godz. 18 na spotkanie online, dotyczące Hania Rosenberg, oświęcimianki uratowanej z Zagłady.

Hania Rosenberg

Wówczas Gross, została uratowana z Zagłady przez polską, katolicką rodzinę Matlaków we wsi Przeciszów pod Oświęcimiem. W 1941 r. siedmioletnia Hania, córka Józefa i Chawy Emmy Grossów, została wraz z rodzicami wysiedlona przez Niemców z Oświęcimia do getta sosnowieckiego.

Magdalena Matlak (niania Hani) wraz z Józefą Matlak i Józefem Matlakiem (brat Magdaleny) zorganizowali ucieczkę dziecka i ukryli je w swojej rodzinnej wsi. Od czerwca 1943 r. aż do końca wojny Hania żyła pod przybranym nazwiskiem jako Maria Ptaszkowska, rzekome dziecko krewnych, które spędza wakacje na wsi. Po pewnym czasie jej obecność zaczęła budzić podejrzliwość sąsiadów i Matlakowie obawiali się donosów.

Hania jednak szczęśliwie doczekała w Przeciszowie końca wojny. Po wyzwoleniu, w 1946 roku, wyjechała do Szwecji, gdzie czekała już na nią matka. Ojciec Hani został zamordowany podczas Zagłady. Za uratowanie Hani Gross rodzina Matlaków została odznaczona przez izraelski Instytut Jad wa-Szem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w 1995 roku.

Transmisja online będzie dostępna na stronie wydarzenia. Tuż przed jego rozpoczęciem zostanie tam umieszczony bezpośredni link do transmisji.

Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .