Haker szantażysta zaatakował starostwo

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   30 października 2020 13:09

Haker zaatakował system teleinformatyczny Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Chciał pieniędzy za jego odblokowanie. Sprawą zajmują się policjanci.

Do ataku hakerskiego doszło nocą z 12 na 13 października. Przestępca unieruchomił system w wydziałach geodezji, kartografii i gospodarki nieruchomościami oraz w inwestycji, rozwoju i dróg.

„Atak hakerski skierowany był na całą infrastrukturę teleinformatyczną, jednak tylko systemy wspomnianych wydziałów uległy zablokowaniu” – informuje starostwo.

Nieznany sprawca w tym konkretnym przypadku zaszyfrował wszystkie dane, zarówno dane plikowe, jak i bazy danych w tym bazę ewidencji gruntów i budynków.

„O zdarzeniu powiadomiliśmy policję oraz CERT Polska (zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie – przyp. aut.) i Urząd Ochrony Danych Osobowych” – mówi Faktom Oświęcim Marcin Niedziela, starosta oświęcimski.

Wydział informatyki starostwa wyłączył uszkodzone systemy i pracuje nad ich przywróceniem.. Wydział Informatyki pracuje nad przywróceniem kluczowych systemów. Zakres i ilość danych, które uległy zaszyfrowaniu i uszkodzeniu jest jednak rozległy.

„Dane będzie odzyskiwała firma zewnętrzna. Potrwa to prawdopodobnie do końca listopada” – dodaje starosta.

Hakerowi szantażyście nie udało się zaatakować pozostałych wydziałów starostwa. W tym przypadku zadziałały stosowne procedury.

„Pragniemy podkreślić, że procedury w zakresie ochrony danych osobowych zadziałały prawidłowo. Dane nie zostały upublicznione ani udostępnione” – zapewnia starostwo.

Wcześniej haker przypuścił podobny, także skuteczny atak na starostwo w Chełmnie. Po zhakowaniu systemów oświęcimskiego samorządu powiatowego zaatakował w różnych miejscach Polski jeszcze dwa razy.

„W sprawie tego przestępstwa internetowego dochodzenie prowadzi zespół do spraw zwalczania przestępczości gospodarczej. Sprawca na razie pozostaje niezidentyfikowany” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

 

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .