Haker szantażysta zaatakował starostwo

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   30 października 2020 13:09

Haker zaatakował system teleinformatyczny Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Chciał pieniędzy za jego odblokowanie. Sprawą zajmują się policjanci.

Do ataku hakerskiego doszło nocą z 12 na 13 października. Przestępca unieruchomił system w wydziałach geodezji, kartografii i gospodarki nieruchomościami oraz w inwestycji, rozwoju i dróg.

„Atak hakerski skierowany był na całą infrastrukturę teleinformatyczną, jednak tylko systemy wspomnianych wydziałów uległy zablokowaniu” – informuje starostwo.

Nieznany sprawca w tym konkretnym przypadku zaszyfrował wszystkie dane, zarówno dane plikowe, jak i bazy danych w tym bazę ewidencji gruntów i budynków.

„O zdarzeniu powiadomiliśmy policję oraz CERT Polska (zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie – przyp. aut.) i Urząd Ochrony Danych Osobowych” – mówi Faktom Oświęcim Marcin Niedziela, starosta oświęcimski.

Wydział informatyki starostwa wyłączył uszkodzone systemy i pracuje nad ich przywróceniem.. Wydział Informatyki pracuje nad przywróceniem kluczowych systemów. Zakres i ilość danych, które uległy zaszyfrowaniu i uszkodzeniu jest jednak rozległy.

„Dane będzie odzyskiwała firma zewnętrzna. Potrwa to prawdopodobnie do końca listopada” – dodaje starosta.

Hakerowi szantażyście nie udało się zaatakować pozostałych wydziałów starostwa. W tym przypadku zadziałały stosowne procedury.

„Pragniemy podkreślić, że procedury w zakresie ochrony danych osobowych zadziałały prawidłowo. Dane nie zostały upublicznione ani udostępnione” – zapewnia starostwo.

Wcześniej haker przypuścił podobny, także skuteczny atak na starostwo w Chełmnie. Po zhakowaniu systemów oświęcimskiego samorządu powiatowego zaatakował w różnych miejscach Polski jeszcze dwa razy.

„W sprawie tego przestępstwa internetowego dochodzenie prowadzi zespół do spraw zwalczania przestępczości gospodarczej. Sprawca na razie pozostaje niezidentyfikowany” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa