Gra o Niepodległą atrakcją tuneli zamkowych – FOTO

Redakcja FO  |   Fakty  |   30 czerwca 2020 08:34

Od 1 lipca tunele pod zamkowym wzgórzem będą czynne dla zwiedzających. Przygotowana jest w nich interaktywna trasa historyczna – Gra o Niepodległą.

Gra ma charakter fabularnej ścieżki i dotyczy wydarzeń z okresu I wojny światowej na ziemiach polskich, (1914 – 1918). Charakter zwiedzania wymaga, by każdy z uczestników “wcielił” się w postać młodego rekruta z Oświęcimia, Ignacego, który wraz z Legionami Polskimi przebywa całą ścieżkę bojową aż do odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Rozpoczyna się od filmu przedstawiającego rodzinę Kruczałów z Oświęcimia, których syn Ignacy, zamierza wcielić się do Legionów Polskich. Projekcja filmu odbywa się w rekonstrukcji okopu na ekspozycji w Muzeum. Następnie uczestnicy gry udają się do Tuneli pod zamkiem gdzie mają do przejścia kilkanaście stanowisk, które wymagają podjęcia interakcji – rozwiązania kolejnych zadań logicznych, zręcznościowych, manualnych oraz opartych na wiedzy własnej.

 

 

Zwiedzanie zajmuje około 1,5 godziny

Z uwagi na epidemię wprowadzono obostrzenia sanitarne. Wejście do tuneli będzie w małych grupach, 3-5 osobowych. W przypadku rodziny tych osób może być więcej.

Rezerwacja terminu i godziny wejścia do tuneli pod nr telefonu 33 842 44 27, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Pierwszeństwo zwiedzania mają osoby, które dokonały wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Dni i godziny zwiedzania:

Wtorek – tury w godz.: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00
Czwartek – tury w godz.: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00
Sobota – tury w godz.: 10.30, 12.30, 14.30, 16.30
Niedziela – tury w godz.: 10.30,12.30, 14.30, 16.30

Tunele pod zamkiem to nieznana część historii Oświęcimia. Starszy „austriacki” datowany jest na przełom XVIII i XIX w. Drugi „poprzeczny” został wydrążony w latach 1940 – 44 w czasie drugiej wojny światowej. W ich wnętrzach przygotowano Interaktywną Trasę Historyczną, która przeniesie zwiedzających w czasy I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wykorzystanie tuneli pod wzgórzem zamkowym jako przestrzeni ekspozycji potęguje przekaz oraz pozwala na uzyskanie iluzji przeniesienia w czasie i miejscu. Dzięki kreatywnym zabiegom scenograficznym, dźwiękowym, oświetleniowym i projekcyjnym tunele zamieniają się we wnętrze fortyfikacji, okopu czy nawet pociągu pancernego.

 

 

Na elementy trasy składają się widowiska multimedialne, stanowiska interaktywne, quizy, zadania logiczne, które mają za zadanie edukować oraz zainspirować odbiorcę do dalszego poszukiwania „skarbów” historii. Poruszane zagadnienia odnoszą się do ogólnej historii XX wieku, ale ich eksploracja pozwala na odkrycie wydarzeń związanych z  historią ziemi oświęcimskiej.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa