polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Wojewoda Łukasz Kmita, dyrektor Edward Piechulek, starosta Marcin Niedziela i wicestarosta Paweł Kobielusz. Fot. Powiat oświęcimski
W spotkaniu na terenie szpitala uczestniczyli Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, posłowie Rafał Bochenek i Krzysztof Kozik, Marcin Niedziela, starosta oświęcimski i jego zastępca Paweł Kobielusz, Artur Baranowski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie oraz Edward Piechulek, szef oświęcimskiej lecznicy.
Szpital Powiatowy w Oświęcimiu jest jedną z 15 małopolskich placówek leczniczych, które w 2020 roku otrzymały fundusze z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na rozbudowę instalacji tlenowej. Do Oświęcimia popłynęło z Warszawy na ten cel 679 tys. zł. Szpital przeznaczył je kilka miesięcy temu na fundamenty pod nowy, drugi zbiornik, transport i montaż dzierżawionego zbiornika, jego podłączenie i synchronizację z dotychczasowym zbiornikiem, a także montaż dużej parownicy i tablicy redukcyjnej oraz wykonanie dodatkowych 10 punktów z dostępem do tlenu podczas intensywnej terapii.
„Tlenoterapia wydaje się, jedynym skutecznym lekarstwem, które pozwala wyprowadzić pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 z choroby; zapewnia pełne wyleczenie. Przy starej instalacji musieliśmy uzupełniać zbiorniki z tlenem niemal codziennie. Zbiornik oraz instalacje pionowe, które doprowadzają tlen do sal pacjenta są najważniejszą rzeczą w naszym szpitalu. Pomoc przekazana dla naszego szpitala spotyka się z wdzięcznością naszych pacjentów” – powiedział dyrektor Edward Piechulek.
Jak wynika z komunikatu prasowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w bieżącym roku oświęcimski szpital przygotuje i podłączy do instalacji tlenowej kolejnych 120 stanowisk.
Wojewoda przypomniał w Oświęcimiu, że niebawem minie rok od potwierdzenia pierwszego zakażenia koronawirusem w Małopolsce.
„Epidemia zmieniła naszą rzeczywistość, ale pokazała też siłę szpitali powiatowych. Szpital w Oświęcimiu pokazał nie tylko swoją doskonałą pracę zespołową, ale także świetną współpracę ze Szpitalem w Chrzanowie. Stworzyli państwo modelowy przykład działania w zgranym tandemie, opartego na ścisłej współpracy w imię wspólnych celów, jakimi była i jest nadal efektywna opieka zarówno nad pacjentami covidowymi, jak i niecovidowymi” – stwierdził wojewoda Łukasz Kmita.
Poseł Rafał Bochenek zapewnił z kolei, że współpraca na linii rząd – samorząd układa się jak najlepiej.
„Na ziemi oświęcimskiej rządowe inwestycje są realizowane, czego dowodem jest budowa instalacji tlenowej w tym szpitalu” – podkreślił Bochenek przy funkcjonującej od kilku miesięcy instalacji tlenowej.
Z kolei poseł Krzysztof Kozik przypomniał, że pandemia się skończy, ale sprzęt przekazany placówkom ochrony zdrowia pozostanie.
„Inwestycje, które są realizowane w okresie pandemii, będą nam służyć przez kolejne lata” – dodał Kozik.
Marcin Niedziela, starosta oświęcimski, nie zapomniał o podziękowaniach dla całej kadry medycznej. Stwierdził jednocześnie, że wysoka ocena działalności szpitala jest wynikiem dobrej współpracy pomiędzy samorządem i dyrekcją szpitala.
„Szpital i zespoły ratownictwa medycznego w Oświęcimiu wspierany były także w zakresie sprzętu i środków ochrony indywidualnej. W ramach dystrybucji zasobów pochodzących z Agencji Rezerw Materiałowych placówka otrzymała m.in. 17 respiratorów, 12 kardiomonitorów, 600 testów antygenowych, ponad 1700 sztuk gogli ochronnych, 56 tys. masek chirurgicznych, ponad 230 tys. rękawiczek czy ok. 26 tys. półmasek” – podsumowało wizytę biuro prasowe wojewody.