Glob wreszcie zniknie z powierzchni ziemi – FOTO

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   12 października 2017

Straszący swoim widokiem hotel Glob w Oświęcimiu wkrótce zniknie z krajobrazu Oświęcimia. Miasto planuje rewitalizację obszaru przy dworcu kolejowym.

Samorząd od pewnego czasu ma w planie budowę nowoczesnego parkingu Park and Ride. Jak zawsze, przy tego typu inwestycjach, kluczowym elementem są pieniądze. A nie jest to mała kwota, bo wynosi ponad 16,8 mln zł.

UE zapłaci za większość

Władze Oświęcimia zdecydowały się wystąpić o dofinansowanie z funduszy unijnych. Wniosek zyskał akceptację zarządu województwa małopolskiego. Unia Europejska sfinansuje 85 procent tego przedsięwzięcia. Bruksela przekaże zatem 14,3 mln zł, a z miejskiej kasy będzie pochodziło niewiele ponad 2,5 mln.

Władze Oświęcimia zaplanowały tę inwestycję na lata 2018-2019. W tym czasie chcą wyburzyć hotel Glob, przebudować ulicę Powstańców Śląskich i wybudować węzeł przesiadkowy dla pasażerów kolei.

Dla mieszkańców i turystów

„Zmieniamy wiele miejsc w naszym mieście. Tym razem będą to tereny pokolejowe i hotel Glob. To zaniedbana, od lat nierewitalizowana część Oświęcimia. A z racji znajdującego się tu dworca kolejowego, jest często odwiedzana nie tylko przez mieszkańców, ale też turystów” – mówi Janusz Chwierut, włodarz miasta.

Jednocześnie przypomina, że samorząd do tego projektu przygotowuje się od czterech lat. Najpierw trzeba było uporządkować sprawy własnościowe, a później przygotować dokumentacje projektowe i wnioski o dofinansowanie. Teraz zostaje podpisanie umowy z województwem, ogłoszenie przetargu i można będzie wbić pierwszą łopatę.

Park and Ride w miejscu hotelu

W miejscu Globu powstanie obiekt „Park and Ride”, czyli nowoczesny i funkcjonalny czterokondygnacyjny parking na 300 samochodów, przyjazny także dla rowerów, skuterów i motocykli.

„Nasz projekt wiąże się z planami PKP, dotyczącymi przebudowy dworca kolejowego w Oświęcimiu i modernizacji linii kolejowej w kierunku Krakowa i Czechowic-Dziedzic” tłumaczy prezydent Oświęcimia.

 

Straszący swoim widokiem hotel Glob w Oświęcimiu wkrótce zniknie z krajobrazu Oświęcimia. Miasto planuje rewitalizację obszaru przy dworcu kolejowym.

Miasto planuje rewitalizację terenów przy dworcu kolejowym. Fot. UM Oświęcim

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa