Gdzie szukać opieki medycznej w dni wolne od pracy?

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   2 czerwca 2021 13:25
Udostępnij

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Dzięki niej można uzyskać pomoc medyczną bez wychodzenia z domu.

TPK funkcjonuje w czasie, gdy zamknięte są poradnie podstawowej opieki zdrowotnej. W dni robocze od godz. 18 do 8, a całodobowo w soboty, niedziele i święta.

„Gorączka, która pojawia się późnym wieczorem, nagłe zatrucie, ostatnia tabletka w opakowaniu przewlekle przyjmowanego leku, dostępnego jedynie na receptę, w trakcie długiego weekendu. Każdemu z nas zdarza się szukać pilnej pomocy medycznej w czasie, gdy drzwi przychodni podstawowej opieki zdrowotnej są zamknięte. Teraz jej uzyskanie jest jeszcze łatwiejsze” – mówi Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowa oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Skonsultowanie niepokojących objawów czy otrzymanie potrzebnej e-recepty bez konieczności wychodzenia z domu możliwe będzie po wybraniu we wskazanych godzinach bezpłatnego numeru 800 137 200.

W ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu porad udzielają pielęgniarki lub położne i lekarze.

„Po wybraniu darmowego numeru, chory w pierwszej kolejności zostanie połączony z pielęgniarką lub położną, która sprawdzi jego uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, przeprowadzi wywiad, oceni stan zdrowia, udzieli porady czy wystawi e-receptę. Jeśli stan zdrowia pacjenta tego wymaga, ma on możliwość konsultacji także z dyżurującym lekarzem i otrzymania od niego e-skierowania czy e-zwolnienia. W przypadku nagłego zagrożenia zdrowia i życia, medyk zaleci wezwanie zespołu ratownictwa medycznego. Może również skierować pacjenta do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, by tam chory został osobiście zbadany przez lekarza” – tłumaczy Aleksandra Kwiecień.

Z teleplatformy mogą skorzystać ubezpieczeni i mieszkający w Polsce pacjenci mówiący w językach polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Jest dostępna również dla niesłyszących, którzy mogą z niej skorzystać za pośrednictwem wideoczatu, przy wsparciu tłumacza polskiego języka migowego.

Nowe rozwiązanie jest uzupełnieniem i wsparciem stacjonarnych punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które niezmiennie odpowiadają za podstawową pomoc medyczną wieczorami, w weekendy i święta. W Małopolsce działa 50 takich gabinetów. W powiecie oświęcimskim funkcjonują w Oświęcimiu i Kętach.

 

Najnowsze realizacje wideo