Gdyby zabrakło dziesięciu… – FILM, FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   20 lipca 2020 13:01

W Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau nie brakuje wolontariuszy i praktykantów z całego świata. To dla nich są nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…”.

W 2019 roku pracę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau wspierało prawie pół tysiąca wolontariuszy i praktykantów. Włączali się nie tylko w organizację upamiętnień, konferencje czy sesje edukacyjne, ale pomagali także w pracach bieżących.

„Obecność wolontariuszy i praktykantów w Miejscu Pamięci jest dla nas niezwykle istotna. W tej chwili Muzeum powoli wraca do normalnego funkcjonowania. To dla nas bardzo ważne, bo edukacja w tym szczególnym miejscu to rzecz fundamentalna dla budowania naszej wspólnej odpowiedzialności. Wolontariusze Muzeum są tego najlepszym przykładem” – zapewnia Piotr Cywiński, dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Laureaci nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” 2020 z powodu pandemii koronawirusa nie mogli odebrać lauru za swoją dotychczasową pracę w tym szczególnym miejscu.

„Ze względu na istniejące jeszcze ograniczenia sanitarne postanowiliśmy, że samo uroczyste wręczenie nagród zostanie przełożone. Chcemy je zorganizować 5 grudnia, kiedy na świecie obchodzony jest Dzień Wolontariusza. Poprosiliśmy jednak wszystkich nagrodzonych o podzielenie się swoją osobistą refleksją na temat tego, co oznacza dla nich bycie wolontariuszem w Miejscu Pamięci – mówi Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Nagrodę „Gdyby zabrakło dziesięciu…” w 2020 roku zdobyli:

Fan Zixing, wolontariuszka z Chin, przyjechała do Muzeum w lipcu 2019 roku. Wspomagała pracę różnych działy Muzeum. Wygłosiła także  dwa wykłady dla pracowników i przewodników Muzeum, jeden na temat Masakry w Nankinie, drugi o upamiętnieniu ofiar w dzisiejszych czasach.

Artur Chmielewski, wolontariusz od 2016 roku, angażowany do pomocy głównie podczas rocznic wyzwolenia Auschwitz, konferencji, sesji edukacyjnych, podczas których opiekuje się byłymi więźniami bądź wspomaga pracę biura prasowego.

Dorota Zawadzka, wolontariuszka od 2016 roku, pracę na rzecz Muzeum rozpoczęła jako uczennica liceum Konarskiego od Światowych Dni Młodzieży. Obecnie zgłasza się do pomocy podczas rocznic wyzwolenia, konferencji, wspomaga także niektóre działy Muzeum w bieżącej pracy

Grzegorz Sałata, wolontariusz od 2017 roku, głównie podczas rocznic wyzwolenia Auschwitz, konferencji, sesji edukacyjnych, podczas których najczęściej opiekuje się byłymi więźniami. W pełni zaangażowany w wolontariat na rzecz Muzeum

Jordan Gossett, wolontariuszka z USA, przez pierwsze trzy miesiące 2019 roku pracowała jako wolontariuszka online i wykonywała transkrypcje materiałów archiwalnych. Do Muzeum przyjechała w sierpniu 2019 i do końca roku pracowała w archiwum

Mateusz Rochowicz, uczeń SOSW nr 12 dla Osób Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu, w czasie swojego wolontariatu właściwie samodzielnie odnowił dwie szafy, znajdujące się obecnie w Archiwum. Dodatkowo pomagał podczas 74. rocznicy wyzwolenia.

Mehek Ghaffar – praktykantka z UJ, pochodząca z Pakistanu. W Muzeum od lipca do września 2019 roku. Praktykantka pracowała w archiwum, gdzie wykazała się dużym zaangażowaniem i starannością

Natalia Nowak, wolontariuszka od 2017 roku, początkowo wykonywała pracę zdalną, robiąc transkrypcje dla archiwum, pomaga także podczas kolejnych rocznic wyzwolenia. Obecnie koordynuje także wolontariat na rzecz Muzeum w szkole, w której pracuje.

Rene Wennmacher, wolontariusz z Niemiec od sierpnia 2019 roku. Pracował w archiwum oraz pomagał w pracowni konserwatorskiej. Bardzo sumiennie i starannie wykonywał swoją pracę. Angażował się również w pomoc w innych działach Muzeum oraz przy sesjach edukacyjnych. Jako wolontariusz pomagał przy 74. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.

Volker Arnold, wolontariusz z Niemiec, w Muzeum od sierpnia 2019 roku do chwili obecnej. Pracuje w bibliotece nad projektem opracowania opisów katalogowych publikacji ze zbioru specjalnego biblioteki Muzeum, w którym znajdują się wydawnictwa z okresu III Rzeszy.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa