polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Małgorzata Musielak na przykładowej ławce. Fot. Paweł Wodniak
W artykule:
To projekt inspirowany ideą Allison Owen Jones z Wielkiej Brytanii, który ma na celu zbliżenie ludzi, zainicjowanie rozmów i walkę z samotnością.
Pomysł Gaduławki narodził się, gdy Allison Owen Jones zauważyła w parku samotnego mężczyznę, z którym chciała porozmawiać, ale sytuacja mogłaby stać się niezręczna. Zdecydowała się więc rozwiesić tabliczki z zaproszeniem do rozmowy na ławkach w Cardiff, co okazało się wielkim sukcesem.
„Jestem pewna, że gdyby na ławkach w Oświęcimiu znajdowały się znaki sygnalizujące, że osoby, które na nich siadają, mają ochotę na rozmowę, odważniej moglibyśmy po prostu zagadać do kogoś” – mówi Małgorzata Musielak.
Samotność staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, 26 proc. polskich domów to gospodarstwa jednoosobowe, a liczba ta szybko rośnie. Ponad 1,5 mln Polaków nie ma nikogo, z kim mogliby porozmawiać o sprawach osobistych.
„Coraz częściej młodzi ludzie skarżą się na brak prawdziwych przyjaciół, relacji i więzi społecznych” – dodaje Gosia.
Gaduławka to innowacyjna inicjatywa, która ma na celu zbliżenie ludzi i odbudowanie poczucia wspólnoty. Pierwsza taka ławka pojawiła się w Krakowie w 2021 roku, tuż po pandemii, która jeszcze bardziej ograniczyła nasze kontakty społeczne.
Gaduławka to ławka oznakowana specjalną tabliczką, która zaprasza do rozmowy.
„To ławka, która zachęca do rozmowy. Oznakowana specjalną tabliczką zaprasza do spoczęcia i oczekiwania na partnera_kę do dyskusji” – wyjaśnia pomysłodawczyni ławki. Wystarczy usiąść i czekać na kogoś, kto także chce porozmawiać.
Małgorzata Musielak podkreśla, że Gaduławka ma kosztować niewiele, ale ma mieć ogromny wpływ na społeczeństwo.
„Pandemia sprawiła, że kontakty z drugą osobą zostały bardzo ograniczone. Po pandemii zapragnęliśmy kontaktów społecznych, ale jesteśmy bardziej zdystansowani w odniesieniu do kontaktów międzyludzkich” – mówi.
Projekt ma na celu przełamanie tych barier, zachęcenie ludzi do nawiązywania nowych kontaktów i przyjaźni.
„Chciałabym, aby ten projekt stał się motywacją do nawiązania nowych kontaktów, przyjaźni w czasach, gdy otwarty dialog staje się coraz ważniejszy, a zarazem i trudniejszy” – mówi Gosia.
Liczy na to, że Gaduławka przyciągnie wielu gości i przyczyni się do licznych międzypokoleniowych rozmów i spotkań.
Gaduławka to projekt, który ma pomóc w walce z samotnością i izolacją społeczną. Ma zachęcić ludzi do rozmowy, nawiązania nowych relacji i odbudowania poczucia wspólnoty.
„Wystarczy uśmiech, dobre słowo i już dzień staje się zupełnie inny” – podsumowuje Małgorzata Musielak.