Dzwoniąc pod 997 połączysz się z numerem alarmowym 112

Jola Wodniak  |   Fakty  |   2 października 2018 14:44
Udostępnij

Dzwoniąc pod numer 997 połączymy się z operatorem numeru alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zmiana nastąpi 15 października o godzinie 11.

Po wybraniu numeru 997 usłyszymy „Operator numeru 112”

Od poniedziałku 1 października rozpoczął się proces przejmowania obsługi numeru alarmowego 997 z województwa małopolskiego przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie, obsługujące obecnie numer alarmowy 112. Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia.

Pierwszym miastem, które obsługiwać będą operatorzy numeru alarmowego, będzie Kraków. W kolejnych dniach stopniowo dołączone zostaną następne powiaty, aby docelowo objąć całe województwo. Proces ten w Małopolsce potrwa do 16 października, a w Polsce do grudnia.

W powiecie oświęcimskim zmiana nastąpi 15 października o godzinie 11

„Wspólnie z policją już od 2017 r. przygotowywaliśmy się do zadania przejęcia obsługi numeru alarmowego 997 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Mogę zagwarantować, że nasi operatorzy są więc dobrze przygotowani. Podstawowa informacja dla mieszkańców naszego województwa jest taka, że ta zmiana będzie z jednej strony dla nich praktycznie niezauważalna, a z drugiej realnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i przyniesie szereg korzyści” – mówi Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

W 2017 roku w małopolskich jednostkach policji odebrano ponad 403 000 zgłoszeń na numer 997. Jednak około 200 tysięcy z nich to połączenia, które nie powinny zajmować linii alarmowej.

„Były to bowiem telefony omyłkowe, zgłoszenia spraw, których załatwienie nie leży w kompetencji Policji, czy np. rozmaite pytania o procedury lub prowadzone sprawy, które jednak nie wymagały pilnej interwencji. Takie telefony – często długotrwałe rozmowy – powinny być wykonywane na zwykłe numery miejskich jednostek Policji i nie powinny obciążać linii służącej do ratowania życia” – zauważa nadinspektor dr Krzysztof Pobuta, komendant wojewódzki policji w Krakowie .

„Wprowadzone rozwiązanie odciąży nas od obsługi omyłkowych połączeń czy niezasadnych zgłoszeń i pozwoli skupić się na konkretnych interwencjach. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują” – dodaje Krzysztof Pobuta.

Jedno zgłoszenie – wszystkie służby

Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numeru alarmowego w CPR możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. To niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku zdarzeń masowych, np. dużych wypadków drogowych. Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala bowiem na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

Filtrowanie zgłoszeń – do policji tylko zgłoszenia zasadne

CPR działa jak swego rodzaju „filtr” czy „sito”: do służb trafiają tylko zgłoszenia wymagające ich interwencji: „odsiewane” są zgłoszenia niezasadne (fałszywe oraz anulowane, czyli rozłączenie się zgłaszającego oczekującego na przyjęcie zgłoszenia).

Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów CPR spowoduje zatem odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

To nie wszystko – inne korzyści

Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 997 do CPR-u będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

Dodatkowo CPR-y gwarantują bezpieczeństwo funkcjonowania poprzez wdrożone mechanizmy zastępowalności wzajemnej. Tego elementu zastępowalności, w ramach dotychczasowych zasad funkcjonowania numeru 997 nie było.

Co się zmieni w praktyce?

Numer alarmowy 997 w dalszym ciągu będzie funkcjonował, ale po jego wybraniu połączymy się nie z dyżurnym policji – jak dotychczas, a z operatorem numeru alarmowego CPR. Po wybraniu 997 usłyszymy w słuchawce „Operator numeru 112”. Operator zbierze wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia alarmowego i przekaże je w postaci elektronicznej formatki do dyżurnego policji. Dyżurny na podstawie otrzymanych informacji podejmie decyzję o zadysponowaniu jednostek do działań.

Co istotne, nie spodziewajmy się tego, że zostaniemy przełączeni do dyżurnego policji. Nie jest to potrzebne, gdyż wszystkie informacje pozyska operator numerów alarmowych.

Doświadczeni operatorzy

W taki sposób wygląda to zresztą dziś: gdy dzwonimy na numer 112 i zgłaszamy, że np. jesteśmy świadkami kradzieży, to operator numeru 112 zbiera potrzebne informacje, wprowadza je do wspomnianej formatki elektronicznej, która automatycznie wyświetla się dyżurnemu policyjnemu. Zgłoszenia wymagające interwencji policji są w CPR przyjmowane od wielu lat i operatorzy mają doświadczenie w obsługiwaniu takich zgłoszeń.

Dla osób chcących powiadomić o konieczności interwencji policji nie będzie miało więc znaczenia, który numer wybiorą: czy 997 czy 112.

Wcześniej obsługę numeru alarmowego 997 rozpoczęły CPR m.in. w województwach: śląskim, opolskim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim.

 

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 2 października 2018 15:34

    zyjeimysle

    Ręce opadają jak czytam, że teraz „Władza” POLICJA będzie bliżej ludzi i poprzez wprowadzenie 112 a wycofanie np.997 wpłynie na „same korzyści” Owszem ale chyba dla Policji (bo będą otrzymywać informacje selektywne) i CPR (bo będą mieli robotę). Jak można napisać albo powiedzieć takie głupoty, cyt:”Filtrowanie zgłoszeń – do policji tylko zgłoszenia zasadne”.


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .