Dzień Wcześniaka w szpitalu w Oświęcimiu po raz pierwszy – FILM, FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty,Noworodki  |   17 listopada 2023 18:01

Kilkanaścioro wcześniaków urodzonych w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu przybyło wraz z rodzicami na obchody Światowego Dnia Wcześniaka.

To było pierwsze świętowanie tego szczególnego dnia w oświęcimskiej lecznicy. A odbyło się dzięki determinacji położnych i wsparciu dyrekcji. Patronem medialnym były Fakty Oświęcim.

Rocznie rodzi się przedwcześnie około 15 milionów noworodków, co stanowi około jedno na 10 wszystkich dzieci urodzonych na całym świecie.

Symbolem święta, przypadającego na 17 listopada i towarzyszących mu akcji jest mała, jak dla wcześniaka, fioletowa para skarpetek wiszących na sznurku obok większych skarpet donoszonych noworodków. W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu pojawiły się także balony w kolorze wcześniaczych skarpet.

Na spotkaniu wcześniaków największym zainteresowaniem cieszył się basen z piłeczkami. Były też zabawki, balonowe co kto tylko chciał, a także poczęstunek. Gdy maluchy świetnie się bawiły, rodzice mogli wysłuchać specjalistek z zakresu fizjoterapii, neuropatii, zielarstwa i medycyny chińskiej.

 

Podczas uroczystego otwarcia pierwszych obchodów Dnia Wcześniaka w oświęcimskim szpitalu neonatolog i pediatra Wiesław Siergiej, ordynator oddziału noworodkowego, wytłumaczył, dlaczego niektóre dzieci rodzą się wcześniej. Zacytował profesora Ryszarda Lauterbacha, kierującego oddziałem neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

„Wcześniaki rodzą się wcześniej, bo mają światu więcej do przekazania i potrzebują na to więcej czasu” – powiedział Wiesław Siergiej.

W czasie, kiedy wcześniaki wraz rodzicami i położnymi radośnie i beztrosko obchodziły swoje święto, na oddziale noworodkowym Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu przebywała i wciąż przebywa będąca wcześniakiem Nel Malinkiewicz z Zatora. Z okazji swojego święta otrzymała na ręce swoich rodziców, Iwony i Tomasza, prezent, który przekazała Dorota Wierońska, położna oddziałowa oddziału położniczego.

Partnerem pierwszych obchodów Dnia Wcześniaka w Oświęcimiu były Fakty Oświęcim. Przedsięwzięcie wsparły firmy Motulinka, Hexanova, Balonowy Oświęcim, Smakosz, Hugo me, Drzewo Sandałowe Agaty Sieranc, Park Family Fun oraz Olga Jurczak-Pietuch.

Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu

Nel Malinkiewicz jest najmłodszym wcześniakiem urodzonym w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu. Na zdjęciu z mamą Iwoną, tatą Tomaszem i Dorotą Wierońską, położną oddziałową oddziału położniczego. Fot. Redakcja eFO

Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu

Symbolem święta jest mała, jak dla wcześniaka, fioletowa para skarpetek wiszących na sznurku obok większych skarpet donoszonych noworodków. Fot. Redakcja eFO

Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu

Edward Piechulek, dyrektor szpitala, Wiesław Siergiej, ordynator oddziału noworodkowego i położne Dorota Wierońska (położna oddziałowa oddziału położniczego) oraz Anna Put-Bogudzińska. Fot. Redakcja eFO

Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu Dzień Wcześniaka w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .