polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. Fot. Muzeum Auschwitz
Tamtej nocy w komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau życie straciło 4,3 tysiąca ostatnich więźniów Zigeunerfamilienlager. W tym roku obchody rocznicowe rozpoczęła ceremonia przy krematorium V.
Na drugi dzień przy pomniku upamiętniającym zagładę Romów i Sinti w byłym obozie Birkenau spotkało się kilkaset osób, które oddały hołd ofiarom. Oprawę muzyczną zapewniła Romska Orkiestra Kameralna w Koszycach w Słowacji.
„Wśród uczestników rocznicowych obchodów byli Ocaleni z Zagłady i przedstawiciele organizacji romskich, Beata Szydło wiceprezes Rady Ministrów, przedstawiciele polskiego parlamentu, instytucji europejskich, korpusu dyplomatycznego, społeczności żydowskiej, przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych oraz dyrekcja i pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau” – informuje biuro prasowe Miejsca Pamięci.
Jedną z Ocalonych była Rita Prigmore, która opowiedziała o pobycie w obozie, swojej rodzinie i powojennej walce o odszkodowanie.
„Niektórzy ludzie mówią mi: Nie chcemy już słuchać tych starych historii z czasów nazistowskich, mamy tego dość. Niestety twierdzą tak też niektórzy politycy. Bardzo mi z tego powodu przykro. Jestem bowiem przekonana, że trzeba koniecznie mówić o historii naszego narodu, Sinti i Romów. Narodu, który nieopisanie cierpiał pod panowaniem nazistów i niestety po dziś dzień doświadcza dyskryminacji, rasizmu i wykluczenia” – mówiła Rita Prigmore.
Była więźniarka hitlerowskiej fabryki śmierci odniosła się tez do czasów współczesnych.
„Żyjemy w czasach, w których politycy budują mury, by pozyskać głosy wyborców. Zarzucają ludziom, którzy przybywają do nas w skrajnej nędzy, że wykorzystują nasze systemy opieki społecznej i uprawiają „turystykę azylową”. Ale tak nie jest: turyści wypoczywają, cieszą się życiem. Człowiek, który prosi o azyl, ucieka przed przemocą, wojną i biedą. Wmawiają nam, że będziemy żyć bezpieczniej, gdy odgrodzimy się od innych i odeślemy uchodźców z powrotem, aby chronić nasze szczęście i majątek. Uważam, że to bzdura. Musimy zachowywać się jak ludzie i budować Europę o ludzkim sercu” – apelowała poruszona Rita Prigmore. Niemcy w Auschwitz uwięzili łącznie około 23 tysiące Romów. Około 20 tysięcy zmarło i zostało zamordowanych.
W bloku 13 Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau znajduje się wystawa upamiętniająca zagładę Romów i ukazującą szczególny wymiar nazistowskiego ludobójstwa popełnionego na Romach w okupowanej przez nazistów w Europie.
Z kolei w najnowszym numerze miesięcznika „Memoria” można przeczytać artykuł analizujący ostatni etap istnienia sektora romskiego.