Dworzec Roku 2021 z nieczynnymi kasami – FILM

Jola Wodniak i Paweł Wodniak  |   Fakty  |   25 listopada 2021 17:13

Oświęcim wygrał konkurs na Dworzec Roku. Tytuł dzieli wraz z dworcem we Wrocławiu. O wyborze zdecydowali eksperci i internauci.

Wyniki IV edycji ogólnopolskiego konkursu przedstawiciele Fundacji Grupy PKP i Fundacji ProKolej ogłosili podczas Kongresu Kolejowego.

Oświęcim i Wrocław pokonały pozostałych finalistów: Cieszyn, Myszków, Skawinę, Wolsztyn, Oborniki Śląskie, Nowy Sącz, Radymno i Ustkę.

Na dworzec we Wrocławiu głosowali internauci. Oświęcimski obiekt zyskał tytuł zwycięzcy decyzją jury, złożonego z ekspertów.

„Zarówno dworzec we Wrocławiu, jak i dworzec w Oświęcimiu, to doskonałe przykłady pokazujące pozytywne przemiany zachodzące w krajowej infrastrukturze kolejowej. Oba te obiekty łączą w sobie niezwykły wygląd, jak również, a może przede wszystkim, wszechstronną funkcjonalność, która zadowoli nawet najbardziej wymagających pasażerów” – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że zwycięstwo Oświęcimia jest przykładem na to, że czasem warto zburzyć i zbudować na nowo.

„Już nie lokalna stacja kolejowa, ale innowacyjny dworzec systemowy na miarę XXI wieku, według autorskiego pomysłu Polskich Kolei Państwowych S.A – tak można określić nowoczesny i w pełni funkcjonalny obiekt w Oświęcimiu. Spełnia on najważniejsze wymagania podróżnych – przestronna hala dla oczekujących, czytelny system informacji pasażerskiej, czyste i ogólnodostępne toalety oraz czynne kasy biletowe. We wnętrzu znajdują się także pomieszczenia Straży Ochrony Kolei, jak również lokale komercyjne. Wyróżniającym się akcentem jest wieloformatowa szklano-kamienna mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego, która stanowi swoisty hołd dla ofiar obozu Auschwitz-Birkenau. Nad całością dominuje wieża z podświetlanym w nocy zegarem” – pisze biuro konkursu „Dworzec Roku” w swoim komunikacie.

Zainspirowani zapewnieniem o czynnych kasach biletowych i czytelnym systemie informacji pasażerskim pojechaliśmy z kamerą eFO na „Dworzec Roku w Oświęcimiu”, otwarty półtora roku temu z półrocznym opóźnieniem.

Zobacz również:

Dworzec kolejowy w Oświęcimiu otwarty – FILMY, FOTO

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .