Dwaj przemocowcy musieli wyprowadzić się z domów

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   23 marca 2022 15:43
Udostępnij

Oświęcimscy prokuratorzy i policjanci spowodowali, że kolejni dwaj sprawcy przemocy musieli opuścić miejsca zamieszkania.

Podejrzani usłyszeli zarzuty. Grozi im kara do pięciu lat więzienia. Na razie musieli wyprowadzić się od swoich ofiar. Mają zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi. Obowiązuje ich też dozór policyjny.

Mąż i dziadek – 64 lata

Policjanci interweniowali w mieszkaniu na osiedlu Zasole w Oświęcimiu, gdyż otrzymali informację o awanturze domowej. Zastali w nim 57-letnią kobietę i jej pijanego 64-letniego męża.

„Mundurowi ustalili, że to nie pierwsza taka sytuacja w rodzinie. W związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej, zatrzymali mężczyznę, a także sporządzili Niebieską Kartę. Agresor trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 1,9 promila alkoholu” – informuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

Kryminalni zebrali dowody, że przemocowiec od czterech lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną oraz 19-letnim wnukiem.

Syn – 52 lata

Kolejne zgłoszenie o awanturze do oficera dyżurnego policji dotarło z sołectwa w gminie Oświęcim. Tym razem agresorem był 52-latek, a ofiarą 74-letnia matka. Kobieta powiedziała policjantom, że syn znęca się nad nią psychicznie i fizycznie, a także grozi jej od co najmniej sześciu lat.

Awanturnik trafił na policyjny dołek. W wydychanym powietrzu miał 1,7 promila alkoholu. Gdy wytrzeźwiał, usłyszał policyjne zarzuty.

Nie czekaj. Przerwij przemoc

Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej. Pomocą służy wiele instytucji należy tylko zacząć działać. Swój apel o przerwanie przemocy kierują  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc

Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach kryzysowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo: telefon stacjonarny 33 476 01 03, telefon komórkowy 510 74 573, adres e-mail: wsparcie@akcja.pl

Masz problem z opanowaniem agresji?
Sprawca przemocy może zmienić swoje życie zanim trafi do zakładu karnego. Jeśli potrzebuje  do tego porady specjalisty może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu,  w którym prowadzone są programy dla osób mających problem z opanowaniem  agresywnego zachowania wobec innych.