Droga krzyżowa w byłym obozie Birkenau

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   7 listopada 2015 11:42

W niedzielę o godzinie 14 w byłym obozie koncentracyjnym Birkenau rozpocznie się droga krzyżowa. Wierni będą się modlić w intencji ofiar obozów koncentracyjnych i wszystkich systemów totalitarnych.

Droga krzyżowa wyruszy sprzed Bramy Śmierci. Jej pomysłodawcami przed blisko czterdziestu laty byli członkowie oświęcimskich i krakowskich klubów inteligencji katolickiej.

– Tradycyjnie już wierni przejdą blisko trzykilometrową trasą od rampy, gdzie kilkadziesiąt lat temu, tuż po przybyciu transportów z więźniami, esesmani dokonywali selekcji do komór gazowych. Kolejne stacje drogi krzyżowej wyznaczają obozowe baraki i ruiny krematoriów. Wielki, drewniany krzyż niosą przedstawiciele wielu środowisk lokalnych, w tym także samorządowcy – przypomina Rafał Lorek z miesięcznika „Oświęcimska Gmina”.

Nabożeństwo zwieńczy msza święta w kościele parafialnym w Brzezince tuż za ogrodzeniem Miejsca Pamięci Birkenau. Stąd wiernych przed dworzec kolejowy i na osiedle Chemików przewiezie specjalny autobus.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .