„Dotknięcie Anioła” najlepszym filmem dokumentalnym

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   5 grudnia 2015 10:54
Udostępnij

Film „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego otrzymał główną nagrodę w kategorii film dokumentalny na 27. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce, który odbył się w Chicago.

Henryk Schoenker w filmie „Dotknięcie Anioła” opowiada o ocaleniu swojej najbliższej rodziny oraz śmierci innych ludzi, z goryczą wspominając nieudaną próbę legalnej emigracji śląskich Żydów.

Zdjęcia do filmu nagrywane były  w autentycznych wnętrzach Oświęcimia, Krakowa, Wieliczki, Bochni i Tarnowa. Większość z budynków uległa zniszczeniu w kilka miesięcy potem. Miejsca ważne dla historii zdążyły jeszcze oddać świadectwo minionych wydarzeń.

– „Dotknięcie Anioła” jest filmem dokumentalnym, który proponuje dużo, dużo więcej, niż można by się spodziewać – napisało w uzasadnieniu jury. – To osobista opowieść świadka – szczera, emocjonalna, wręcz oszałamiająca. Autorzy stworzyli precyzyjny, oryginalny i głęboko poruszający język. Podróż filmu w autentyczne miejsca, gdzie wydarzyły się te straszne rzeczy jest nadzwyczaj poruszająca. Technika przenikania archiwalnych fotografii z delikatnymi ujęciami aktorów w symbolicznym ruchu pozwalają na subtelne przenikanie przeszłości i teraźniejszości. To dzieło bardzo wysokiej próby, o wielkich walorach humanistycznych, celnie trafiające do ludzkiego sumienia. Bardzo rzadko spotykany dokument.

O filmie pisaliśmy TUTAJ.

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 5 grudnia 2015 14:34

    Kpiarz

    W tym filmie wrażenie robi nie tylko opowieść. także ruiny miejsc, ważnych dla autora, w tym straszliwy obraz jego rodzinnego domu. Aż strach pomyśleć, co czuł ten człowiek patrząc jak wszystko co było ważne w jego polskim życiu obróciło się w brud i śmieci


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.