Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19

Jola Wodniak  |   Fakty  |   11 marca 2020 12:03
Udostępnij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa, komu przysługuje i jak go złozyć? W portalu Fakty Oświęcim podpowiadamy.

Każdy rodzic i opiekun, którego dziecko uczęszcza do szkoły, żłobka lub przedszkola zamkniętego z powodu koronawirusa może liczyć na dodatkowe 14 dni opieki nad dzieckiem do ósmego roku życia uczęszczającym do takiej placówki.

Specustawa podpisana 7 marca określa szczególne zasady postępowania w przypadku epidemii. To m.in. dodatkowe 14 dni na opiekę nad dzieckiem do lat 8. przysługujące w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. Zasiłek ten przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, ale nie wypłaca się go obojgu rodzicom,  jest to zasiłek przysługujący jednemu z pracujących rodziców, który podjął sprawowanie opieki.

Daty, które należy wpisywać w oświadczeniu to:
  1. 12-13.03.2020
  2. 16-20.03.2020
  3. 23-25.03.2020

 

Przykład

Mama wystąpiła o zasiłek opiekuńczy od 16 marca 2020 r. w związku z zamknięciem szkoły. Jej córka urodziła się 22 marca 2012 roku. Zasiłek opiekuńczy przysługuje jej od 16 do 21 marca 2020 roku.

Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 procent wynagrodzenia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na analogicznych zasadach jak dotychczas przyznawane zasiłki opiekuńcze z tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Co zrobić, aby otrzymać zasiłek?

Należy złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka (druku ZUS Z-15 A). Formularz obowiązuje zarówno gdy zasiłek opiekuńczy wypłaca płatnik, jak i gdy wypłaca go ZUS – dostępne są do pobrania na stronie ZUS-u. Co ważne, nie jest konieczne uzyskanie zwolnienia lekarskiego u lekarza.

Dokumenty dostępne są do pobrania na stronie zus.pl

Mogą wystąpić problemy techniczne z powodu przeciążenia strony. Do pobrania – OŚWIADCZENIE dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii.

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus

 

Zobacz również:

Specustawa w związku z koronawirusem – FILM

Wszystkie placówki oświatowe i kulturalne nieczynne – FILM