polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
„Mam świadomość, że 10. jubileusz nie jest specjalnie solennym jubileuszem, szczególnie jeśli odwołamy się do 1801 roku, kiedy to powstało pierwsze muzeum w Polsce” – mówiła podczas gali Wioletta Oleś, dyrektorka muzeum.
Przypomniała osoby zaangażowane w powstanie instytucji. Wśród nich znaleźli się m.in. historyk Elżbieta Skalińska -Dindorf i społecznik Józef Figura, którzy nie doczekali jubileuszu. Mówiła też o misji muzeum.
„W ramach ochrony dziedzictwa gromadzimy i sprawujemy pieczę nad muzealiami, zabytkami, które opowiadają historię naszej małej ojczyzny, są przedmiotami o trwałej wartości kulturowej, historycznej, naukowej, poznawczej, estetycznej. Zaczątek przyszłych zbiorów muzealnych to 147 eksponatów przekazanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej” – tłumaczyła Wioletta Oleś.
Podkreślała też, że rola muzeum zmienia się na przestrzeni lat.
„Coraz częściej odwiedza się muzea nie tylko po to, aby zobaczyć wystawy i ekspozycje, ale by poczuć, dotknąć, przeżyć i zrozumieć historię czy dane wydarzenie. Nasz cel jest jeden” – informuje dyrektorka muzeum.
To popularyzacja historii, a poprzez organizację różnorodnych wydarzeń historycznych, artystycznych, naukowych, muzycznych i edukacyjnych staramy się go osiągnąć. Można powiedzieć, że muzeum to miejsce, gdzie przeszłość służy przyszłości. Miejsce, które poprzez eksponaty, wystawy opowiada o dziedzictwie przeszłości.
W minionej dekadzie muzeum zorganizowało ponad 60 wystaw czasowych współpracując z licznymi instytucjami muzealnymi, oświatowymi i kulturalnymi w zakresie popularyzowania dziejów. Muzeum pełni pieczę nad: zamkiem oświęcimskim, wieżą obronną (poł. XIII w./XIV w.), tunelami pod wzgórzem zamkowym (XVIII – XX w.), ratuszem z XIX w. oraz podziemnymi reliktami XVI-wiecznego ratusza pod płytą rynku.
Z okazji jubileuszu przyznano honorowe tytuły Przyjaciela Muzeum „AMICUS” 2020 w uznaniu za nieoceniony wkład w rozwój i promocję instytucji, owocną współpracę i wspierania misji popularyzowania historii miasta Oświęcimia oraz okazaną życzliwość.
Statuetki otrzymali: Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia, Katarzyna Barańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bożena Czwojdrak z Uniwersytetu Śląskiego, Janina Paszek, Tadeusz Firczyk, Włodzimierz Paluch, Mieczysław Jakuczek, Józef Gonciarczyk, Apolonia Maj, dyrektor Oświęcimskiego Centrum Kultury, siostra Agnes, przełożona Prowincjonalna Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (Serafitek) w Oświęcimiu, Bogusław Sobala, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto, Paweł Hudzik, kierownik Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku- Białej, Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego, Leszek Palus, dyrektor Galeria Książki, ks. Dariusz Bartocha, dyrektor Towarzystwa Salezjańskiego i Jerzy Demski, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury „Grupa na Zamku”.