polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Śmieci z Oświęcimia i okolic mają szansę, po dokładnej segregacji, trafiać nie na wysypisko, ale do spalarni. Fot. Pixabay.com
Synthos od dłuższego czasu prowadzi kampanię informacyjną o Zakładzie Termicznego Przetwarzania Odpadów (ZTPO), czyli spalarni śmieci w Oświęcimiu.
Po kilkudziesięciu publikacjach w największych i najważniejszych mediach lokalnych i regionalnych, w tym w portalu Fakty Oświęcim, oraz szeroko kolportowanej gazecie „Nowa Energia dla Oświęcimia”, przyszedł czas na bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami.
Jest ono otwarte dla mieszkańców, co oznacza, że uczestniczyć w nim może każdy. Celem takiej inicjatywy jest zebranie w jednym miejscu wszystkich stron postępowania, uczestników na tzw. prawach strony oraz innych przedstawicieli społeczeństwa, którzy chcą złożyć dodatkowe wnioski i uwagi.
„Spotkanie w takiej formie da nam możliwość prezentacji naszego projektu szerszemu gronu mieszkańców, z możliwością natychmiastowej odpowiedzi na ewentualne wątpliwości” – mówi Agata Kościelnik, rzeczniczka prasowa firmy Synthos.
„Łącznie na temat ZTPO ukazało się ponad 50 różnych materiałów w mediach, stworzyliśmy stronę internetową z formularzem kontaktowym, a także zorganizowaliśmy jedną z większych w historii Oświęcimia akcję kolportażu wydawnictwa informacyjnego, które trafiło do wielu skrzynek pocztowych mieszkańców” – dodaje
„Jeśli jednak do kogoś nie dotarły materiały przygotowane przez nas w ramach kampanii informacyjnej „Nowa energia dla Oświęcimia”, to spotkanie 29 maja o godzinie 17.30 będzie doskonałą okazją do poznania szczegółów projektu spalarni” – zapewnia Agata Kościelnik.
Mieszkańcy, którzy nie będą mogli przyjść na spotkanie, a zechcą poznać szczegóły inwestycji, znajdą je na stronie internetowej. Pytania będą mogli zadać, pisząc na adres kontakt@energiaoswiecim.pl lub korzystając z formularza kontaktowego na stronie.
Planowany Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów (ZTPO) inaczej zwany spalarnią, w założeniu ma pełnić funkcję nowoczesnej elektrociepłowni. Instalacja, zamiast węglem będzie zasilana odpadami, z których w większości odzyskane zostaną wcześniej wszystkie wartościowe surowce, m.in. szkło, papier, metal. Powstający z ZTPO prąd będzie zasilał urządzenia Synthos, a ciepło trafi również do miejskiej sieci ogrzewającej budynki na terenie Oświęcimia.
Instalacja ZTPO została wpisana przez radnych sejmiku do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Małopolskiego. Obecnie projekt znajduje się na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę. Inwestorem nowego projektu jest Grupa Synthos S.A.
Obwieszczenie o rozprawie administracyjnej – budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Oświęcimiu.