Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   11 maja 2016 12:54

Miłośnicy astronomii wspólnie z fanami sagi „Gwiezdne wojny” z Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach zeszli się na nieziemskie spotkanie. Dzięki teleskopom i dobrej pogodzie obserwowali niebiańskie obiekty.

„Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…” – te słowa niczym zaklęcie przeniosły uczestników w fantastyczny świat. A przewodnikiem po nim był Oskar Wanat, absolwent oświęcimskiego Konara i student kierunku filmoznawstwo i nowe media na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Podczas świetnej prelekcji przybliżył młodzieży motyw dobra i zła w sadze, problematykę władzy, która zasadza się na konflikcie między demokracją a dyktaturą, oraz poruszające wyobraźnię wątki mitologiczne – relacjonuje Renata Wanat, bibliotekarka w brzeszczańskiej Szóstce.

Prelegent wystąpił w stroju Hana Solo. Przyniósł ze sobą kolekcję albumów tematycznych i komiksów, które dopełniły wystawę książek o tematyce astronomicznej.

Następnie Krzysztof Saroski, nauczyciel fizyki i koordynator programu Polaris oraz Krzysztof Dwornik z Planetarium Śląskiego w Chorzowie zapoznali uczniów z programem Stellarium, który jest komputerowym planetarium. Przekonywali, że dzięki niemu można oglądać niebo realistycznie w 3D, zupełnie tak, jakby patrzeć gołym okiem, przez lornetkę lub teleskop.

Zwieńczeniem niezwykle pasjonującego spotkania były realne obserwacje, na czas których przy szkole uruchomiono pięć teleskopów. Młodzi ludzie obserwowali Jowisza, układ wielokrotny w Wielkiej Niedźwiedzicy i najjaśniejsze obiekty z katalogu Messiera.

Spotkanie uświetnił występ Damiana Kolasy i „Gwiezdne Ciasteczka”, upieczone przez uczennice Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w powiatowej Szóstce.

Brzeszcze, Gwiezdne wojny, astronomia, saga, film, niebo

Oskar Wanat wystąpił w stroju Hana Solo z „Gwiezdnych wojen”. Fot. PZ nr 6

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa