Darowizny niepodlegające doliczeniu do spadku

Materiał sponsorowany  |   Fakty,Styl życia  |   20 kwietnia 2020 10:46

Zauważyłem, że ogromnym zainteresowaniem cieszą się wpisy dotyczące zachowku, a w szczególności te, w których mowa jest o możliwości zaliczania do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawców.

Oczywiście zainteresowanych, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z tematem odsyłam do tych wpisów, a w szczególności do Darowizna po 10 latach a sprawa zachowku, czy też Darowizna nie uchroni Cię od wypłaty zachowku.

Skoro temat zaliczania darowizny do spadku jest dla Was taki ważny, uznałem, że koniecznie muszę go uzupełnić o dodatkowe informacje. 

Zdradzę Wam  w tym wpisie, jakie darowizny nie podlegają doliczeniu do spadku. Wbrew pozorom jest ich całkiem spora grupa, z tym, że przepisy o tym stanowiące są rozrzucone niemal po całym kodeksie cywilnym.

Ten wpis poświęcony będzie jednak tylko tej podstawowej grupie ujętej w części kodeksu poświęconej prawu spadkowemu. 

Drobne darowizny

Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych.

Co należy rozumieć przez zwrot drobne darowizny? Przecież dla jednego, a mam tu na myśli osobę bardziej majętną, przekazanie w darowiźnie zegarka wartego powiedzmy 10 tys. zł będzie traktowane jako darowizna drobna.

Oczywistym jest, że dla drugiego, a mam tu na myśli przeciętnego zjadacza chleba, darowiznę tej wartości na pewno do drobnych by nie zaliczył.

W związku z tym rodzi się pytanie, jakie kryteria oceny przyjąć? Wydaje się, że muszą być to kryteria obiektywne.

Oznacza to, że przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę wartość darowanej rzeczy, czyli, że sytuacja majątkowa darczyńcy (późniejszego spadkodawcy), powinna mieć znaczenie drugo a nawet trzeciorzędne.

W przeciwnym wypadku, to znaczy przy ocenie subiektywnej, kryteria byłyby niezwykle trudne do oszacowania.

No bo co mielibyśmy oceniać, stan majątkowy darczyńcy (późniejszego spadkodawcy)? Czy może majątek obdarowanego(późniejszego spadkobiercę)? A może należało by brać pod uwagę stan majątkowy uprawnionego do zachowku?

Zarówno na te pytania jak i na inne, a w szczególności:

– Co z darowizną przekazaną  przed dziesięciu laty?
– Jak traktować darowiznę dokonaną przed narodzeniem potomstwa?
– Czy darowizna dokonana przed zawarciem małżeństwa jest zaliczana do spadku?

Odpowiadamy na naszym blogu we wpisie  Darowizny niepodlegające doliczeniu do spadku

Jesteś zainteresowany innymi tematami dotyczącymi szeroko pojętego prawa spadkowego, zapraszam do lektury naszego bloga –  ZACHOWEK – PRAWO SPADKOWE.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na kancelaria-actio.com/kontakt, wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy piątek możesz uzyskać Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie.

Dzwoń jak najszybciej, bo liczba miejsc na Bezpłatną Poradę Prawną jest ograniczona.

Jeżeli jesteś z Oświęcimia lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Klasztornej 2, w budynku jednego z czołowych biur nieruchomości w Oświęcimiu Biura Nieruchomości „G.B.I.”

Szczegóły znajdziesz na kancelaria-actio.com 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa