Darmowy bus jeździ w gminie Chełmek

Jola Wodniak  |   Fakty  |   7 stycznia 2020 13:37

Burmistrz Chełmka uruchomił dzisiaj darmowa komunikację gminną. Bus przejeżdża przez cały Chełmek. Dojeżdża też przez Gorzów do Bobrka.

Problem z poruszaniem się po gminie zgłaszały przede wszystkim osoby starsze, które nie są mobilne i mają problem z dostaniem się do sklepu, przychodni, czy z odwiedzeniem swoich bliskich na cmentarzu. 

„Cmentarz w Chełmku jest na górce i dotarcie do niego dla osób, które nie mają samochodu, nie mogą jeździć na rowerze, jest trudne. Uznałem, że linie autobusowe, które nas obsługują, nie zapewniają wystarczającej komunikacji wewnątrz miasta” – mówi Faktom Oświęcim Andrzej Saternus, burmistrz gminy Chełmek.

W Oświęcimiu „jedynka” jedzie z zakładów (Synthos – przyp. aut.) przez całe miasto na dworzec PKP, a nawet na Zasole. Wzorując się na tym Saternus uruchomił na półroczny okres próbny taki bus, który jedzie poprzez Nowe Osiedle, Nowopole, całe Stare Miasto, zahacza o osiedle Leśna, skąd ludzie w ogóle nie mają komunikacji. 

Przejeżdża w okolicach cmentarza i przychodni, zapewniając mieszkańcom z osiedli wielorodzinnych przejazd do obiektów użyteczności publicznej. Z kolei z tamtej okolicy, gdzie nie ma sklepów, mogą sobie przyjechać do marketów i za godzinkę wrócić. 

„Żeby nie było takiej sytuacji, że dbam tylko o ludzi z miasta, stąd kilka kursów biegnie przez Gorzów do Bobrka i z powrotem do Chełmka” – tłumaczy burmistrz Chełmka.

Po pół roku chełmecki urząd wykona analizę takiego rozwiązania w gminie

„Linia jest bezpłatna, bo prognozujemy, że większość osób korzystających z tych przewozów jest w wieku 65+. Komunikacja miejska dla pasażerów po 70. roku życia i tak jest darmowa, więc stwierdziliśmy, że wprowadzenie biletów jest bez sensu” – mówi Andrzej Saternus.

Z busa może skorzystać każdy, nie tylko mieszkaniec gminy Chełmek

Gmina korzysta z usług firmy przewoźniczej. Porozumieli się z przewoźnikiem, który dowozi dzieci do i ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. Gmina Chełmek zapłaci za przewozy w tym pierwszym półroczu 37,5 tysiąca złotych (6.250 zł miesięcznie).

Rozkład jazdy:

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.