Czym jest karta EKUZ i kiedy warto ją wyrobić?

0 Materiał sponsorowany  |   Fakty,Styl życia  |   11 sierpnia 2019 12:29

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej za granicą, na przykład podczas wakacji.

Dokument daje szansę na odzyskanie części lub nawet całości poniesionych kosztów leczenia, przez co bez wątpienia warto go mieć. Karta honorowana jest we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz w państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Kiedy i gdzie można ją wyrobić?

Kiedy wyrobić EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uznawana jest na terenie wszystkich państw UE, a także w państwach należących do EFTA (m.in. w Belgii, Bułgarii, na Malcie, w Niemczech, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii). Dokument uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na wypadek nagłego zachorowania za granicą, dlatego też warto wyrobić go przed każdym wyjazdem na wakacje, studia czy do pracy.

Wyrobienie karty może trwać od jednego do kilku dni. Planując wyjazd w okresie letnim, wniosek o przyznanie dokumentu warto złożyć jednak nieco wcześniej, ponieważ przy dużej liczbie wniosków do rozpatrzenia, czas oczekiwania może się wydłużyć. Więcej porad dotyczących podróży zagranicznych, a karty EKUZ znajdziesz na stronie: https://ekuz.com.pl/porady-dla-podrozujacych/

Gdzie wyrobić EKUZ?

Wniosek o wydanie EKUZ można złożyć w placówce Narodowego Funduszu Zdrowia przypisanej do swojego miejsca zamieszkania. Wygodniej i szybciej jest jednak zrobić to poprzez Internet. Uczniowie i studenci podczas składania dokumentu muszą pamiętać o dołączeniu kopii aktualnej legitymacji. Przy wypełnianiu wniosku istnieje możliwość zaznaczenia opcji, dzięki której gotowa karta zostanie przesłana do petenta pocztą. Osoby, które chcą odebrać EKUZ osobiście, mogą zrobić to w placówce NFZ. Co najważniejsze, wyrobienie karty jest całkowicie darmowe i nie wymaga składania dodatkowych dokumentów, ani zdjęć.

Czy EKUZ wystarczy by czuć się bezpiecznie?

Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego daje możliwość skorzystania z usług lekarskich za granicą pod warunkiem, że pomoc ta z medycznego punktu widzenia jest niezbędna (więcej na: https://ekuz.com.pl/). W wielu krajach dokument honorowany jest tylko i wyłącznie przez publiczne ośrodki zdrowia i szpitale, a zakres refundacji w ramach karty w zależności od miejsca pobytu chorego znacznie się od różni.

Zdarza się, że posiadacze EKUZ odzyskują zaledwie część kosztów leczenia, co spotyka się z dużą krytyką. Poza tym nawet w ciężkich przypadkach karta nie pokrywa kosztów transportu powrotnego do kraju, dla bezpieczeństwa warto więc dokupić do niej ubezpieczenie turystyczne.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa