polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Międzynarodowa konferencja edukacyjna nosiła tytuł „Czy to jest człowiek? Wykluczenia we współczesnym świecie”.
„Doświadczenie Auschwitz i Szoa wpłynęło bardzo mocno na ludzi, którzy przetrwali. Wielu z nich już pod koniec wojny apelowało, by ich przeżycia stały się przestrogą dla przyszłych pokoleń. Ocalały z Auschwitz Primo Levi jedną ze swoich książek dotyczącą Zagłady zatytułował „Czy to jest człowiek?”. Jego słowa są niezwykle aktualne we współczesnym świecie i dlatego znalazły się w tytule konferencji” – tłumaczy Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.
Konferencję otworzył wykład prof. Gregory’ego Stantona, przewodniczącego Genocide Watch, który mówił o uniwersalnych cechach natury ludzkiej, które mogą prowadzić do wykluczeń i ostatecznie nawet ludobójstwa, a także o kolejnych krokach procesu prowadzącego do ludobójstwa.
Z kolei Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau tłumaczył, że iż praca instytucji pamięci jest trudna, gdyż nasza cywilizacja dryfuje w dość niepokojących kierunkach.
„Jeżeli nasza praca ma uświadamiać i mobilizować ludzi do dbałości o przyszłość, to wszystkich nas musi niepokoić nasilanie się antysemityzmu i rasizmu, wzrost ekstremistycznych ideologii nienawiści w różnych częściach świata. Musi też niepokoić nasza niezdolność do reagowania na najpoważniejsze kryzysy ludobójcze. Nie powodują one reakcji, co było widać chociażby w przypadku tragedii Rohingya czy Ujgurów, w naszym braku empatii wobec uciekinierów” – ocenia Cywiński.