Czy można przeprowadzić drogę konieczną przez teren zabudowany?

Materiał sponsorowany  |   Fakty,Styl życia  |   27 kwietnia 2020 10:45

Tym wpisem postanowiłem powrócić do tematu drogi koniecznej, a właściwie do ustanowienia służebności drogi koniecznej.

Wiem, że temat jest znany, bo przecież i przeze mnie wielokrotnie opisywany. 

Chociażby we wpisie: Oto 3 metody jak skutecznie uzyskać dostęp do drogi publicznej”, 

czy też: Jak uzyskać dostęp do drogi publicznej?”, 

a także: „Spór o drogę dojazdową – jak przez to przejść?”

Zainteresowanych tematyką oczywiście do nich odsyłam, jednak rodzi się przy tym pytanie:

Dlaczego więc do niego wracam? 

A to dlatego, że chciałbym Wam przedstawić wydawać się może nieco kontrowersyjną uchwałę Sądu Najwyższego dotyczącą możliwości przeprowadzenia drogi koniecznej również przez teren zabudowany – co wymagać będzie usunięcia tych zabudowań!

Ale zacznijmy od początku

Przypomnijmy, że jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej.

I co bardzo ważne, przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić.

Podkreślę jeszcze raz – z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić.

Tak wygląda zasada, ale jak już wiecie od każdej zasady mogą być wyjątki. Taki właśnie wyjątek nastąpił w sprawie, którą pragnę Wam przedstawić. Sprawa o tyle ciekawa, że Sąd Okręgowy postanowił przedstawić Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne następującej treści:

1. Czy droga konieczna wyznaczana dla nieruchomości nie posiadającej odpowiedniego dostępu do drogi publicznej (art. 145 KC) może przebiegać przez teren zabudowany (co wymagać będzie usunięcia tych zabudowań) w sytuacji gdy:

 a) budynek gospodarczy został wybudowany przed wszczęciem postępowania sądowego bez stosownych zezwoleń, ale budowa ta została następnie zalegalizowana (i wydano pozwolenie na użytkowanie budynku) – w postępowaniu administracyjnym innym uczestnikom odmówiono jednak statusu strony i nie mieli oni możliwości skutecznie zakwestionować w tym trybie legalizacji budowy,

 b) budynek gospodarczy został wybudowany już w toku postępowania sądowego na podstawie pozwolenia na budowę (wydanego w postępowaniu administracyjnym przy udziale wyłącznie współwłaścicieli tej nieruchomości i właścicielki nieruchomości sąsiedniej) – jego budowa została jednak dokończona pomimo zakazu ze strony sądu (który wydał postanowienie o zabezpieczeniu w ten sposób wniosku o ustanowienie drogi koniecznej),

 c) budynek gospodarczy został wybudowany już po wydaniu postanowienia o ustanowieniu drogi koniecznej przez sąd I instancji (i znajduje się w przebiegu drogi koniecznej wytyczonej przez sąd) na podstawie zgłoszenia zamiaru budowy przy braku sprzeciwu organu administracji architektoniczno-budowlanego na podstawie art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (nie było konieczne pozwolenie na budowę)?

Chcesz poznać rozstrzygnięcie sprawy, odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu znajdującego się na naszym blogu pt.: „Czy można przeprowadzić drogę konieczną przez teren zabudowany?”

Jesteś zainteresowany innymi tematami dotyczącymi szeroko pojętego prawa nieruchomości, zapraszam do lektury naszego bloga – ZASIEDZENIE NIERUCHOMOŚCI I SŁUŻEBNOŚCI.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na kancelaria-actio.com/kontakt – wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio pod numer  12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy piątek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie

Jeżeli jesteś z Oświęcimia lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Klasztornej 2, w budynku jednego z czołowych biur nieruchomości w Oświęcimiu Biura Nieruchomości „G.B.I.”

Szczegóły znajdziesz na kancelaria-actio.com 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa