Czereśniowi Architekci z Ekonomika i ich tradycyjny sad – FILM, FOTO

Paweł Wodniak  |   Edukacja,Fakty  |   6 maja 2021 14:01

Przyszli technicy architektury krajobrazu z oświęcimskiego Ekonomika stworzyli przy swojej szkole sad ze starymi odmianami czereśni.

Czereśniowi Architekci z Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu zaprojektowali sad i wygrali grant w projekcie edukacyjnym „Tradycyjny sad”.

„Projekt zorganizowany przez fundację Banku Ochrony Środowiska polegał na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem oraz restytucji starych odmian drzew przez zaprojektowanie i założenie mini sadu. Korzystając ze sprzyjającej pogody „Czereśniowi architekci” posadzili na terenie przyszkolnym stare odmiany czereśniowych drzew owocowych” – informuje Magdalena Owsiak, nauczycielka z Ekonomika.

Uczniowie w ramach projektu uczniowie współpracowali z firmą ogrodniczą Bożeny Buckiej, a także z rodzicami, których, po zdobyciu stosownej wiedzy na temat tradycyjnych odmian drzew owocowych, zachęcali do zakładania przydomowych sadów.

„Projekt ma za zadanie zwiększenie zasobów genetycznych drzew starych odmian czereśni i zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich. Tak bardzo popularne nowe, „przemysłowe” odmiany zostały przystosowane do zwiększonej produktywności. Jednak ceną za wysoką wydajność z hektara jest konieczność stałej opieki nad tymi drzewami, a głównie ochrony chemicznej, bo drzewa muszą być pryskane nawet 30 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego” – tłumaczy Magdalena Owsiak.

Dlatego też przyłączenie się Ekonomika do projektu: „Tradycyjny sad”, przyniosło bezpośrednie i konkretne działania proekologiczne. Drzewa, również owocowe, potrafią zmniejszyć, a w następnej kolejności zatrzymać zmiany klimatu.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .