Co policyjny technik ma w walizce?

0 Paweł Wodniak  |   Fakty  |   5 marca 2018

Uczniowie klas policyjnych odwiedzili oświęcimską komendę policji. Poznali specyfikę służby, dowiedzieli się też m.in. co policyjny technik ma w walizce.

Do siedziby miejscowego garnizonu przybyli planujący wstąpić do policji młodzi ludzie z Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu, czyli z popularnych Ozetów. Usłyszeli o wyjątkowym charakterze i etosie służby policjanta oraz o zadaniach, które funkcjonariusze każdego dnia realizują na rzecz społeczeństwa.

Spotkanie rozpoczął młodszy inspektor Marek Nowak, pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji. Opowiedział o najciekawszych sprawach, z jakimi się zetknął jako naczelnik wydziału dochodzeniowo-śledczego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a następnie kiedy objął stanowisko w Oświęcimiu.

„W pracy policjanta nie ma dwóch identycznych dni, a liczy się głównie służba na rzecz społeczeństwa i możliwość niesienia skutecznej pomocy drugiemu człowiekowi, znajdującemu się niejednokrotnie w trudnej sytuacji życiowej. To daje ogromną satysfakcję i siłę do realizacji kolejnych wyzwań” – mówił inspektor Nowak.

Uczniowie poznali specyfikę służby w poszczególnych wydziałach. O służbie w pionie kryminalnym opowiedział technik kryminalistyki. Pokazał obszerną zawartość walizki, którą zabiera na miejsce zdarzenia. Opowiedział o roli oględzin różnych miejsc zdarzeń i zaprezentował sposoby zabezpieczania oraz zbierania śladów, pozostawionych na miejscu zdarzenia.

Policjant z drogówki opowiedział o codziennej służbie na drodze. Przedstawił, jak wygląda kontrola drogowa i w jaki sposób kierowca powinien się zachować w jej trakcie. Przypomniał rolę rozsądnego zachowania na drodze wszystkich uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza młodych kierowców, którymi jak się okazało byli prawie wszyscy uczestnicy spotkania.

„Kierownik ogniwa patrolowo-interwencyjnego opowiedział o służbie w pionie prewencji. Dokładnie omówił poszczególne elementy wyposażenia służbowego oraz ubiór ochronny wykorzystywany przez policjantów podczas zabezpieczenia imprez masowych. Zaprezentował różne rodzaje broni palnej i sprzętu wykorzystywanego przez policję. Po tej prezentacji uczniowie sami chętnie przymierzali elementy policyjnego ubioru” – relacjonuje aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Młodzi ludzie z Ozetów zwiedzili komendę i obejrzeli wyposażenie radiowozów. Zarzucili też policjantów licznymi pytaniami. Nie zabrakło i tych o zasady rekrutacji do służby w policji, gdyż po ukończeniu szkoły średniej będą się starali o przyjęcie do służby.

„Dzięki takim zajęciom młodzi ludzie, zapoznając się z wyjątkowym charakterem policyjnej służby, stają się bardziej świadomi w podejmowaniu życiowych decyzji” – ocenia Małgorzata Jurecka.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa