Chełmek dołączył do Aglomeracji Oświęcimskiej – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty  |   6 grudnia 2019 09:19
Udostępnij

Włodarze trzech gmin – Chełmka, miasta Oświęcim i gminy Oświęcim podpisali deklarację współpracy na rzecz tworzenia projektu Aglomeracja Oświęcimska.

Kultura, oświata, ochrona środowiska, a szczególnie ochrona powietrza, ochrona zdrowia oraz przygotowanie i realizacja wspólnych projektów z dofinansowaniem ze funduszy zewnętrznych – to tylko niektóre z dziedzin,  w ramach których wolę współpracy na zasadzie partnerstwa zadeklarowały: gmina Chełmek, gmina Oświęcim oraz miasto Oświęcim.

Trójstronne porozumienie w tej sprawie podpisali włodarze trzech gmin – Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka, Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia oraz Mirosław Smolarek, wójt gminy Oświęcim.

„Niebawem się rozpocznie następna perspektywa finansowa. Województwo przygotowuje strategię, nie do końca pamiętając o nas. Informacje, które pojawiły się do dzisiaj, ewidentnie pokazują że Kraków, Tarnów i Nowy Sącz to są dla Małopolski wiodące ośrodki. Musimy budować relacje między gminami po to, żeby nasze bolączki pojawiły się w najbliższej strategii województwa” – poinformował podczas spotkania Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka.

 

 

Wspólna polityka regionalna oraz działanie mające na względzie rozwój wszystkich samorządów, stanowi priorytet dla każdego z nich. Mając na uwadze poprawę jakości życia mieszkańców miasta Oświęcim, gminy Oświęcim oraz gminy Chełmek, a także zwiększenie aktywności w obszarze współdziałania samorządów, strony zadeklarowały wolę współpracy na rzecz tworzenia projektu „Aglomeracja Oświęcimska” na zasadzie partnerstwa.

„Jednym z kluczowych elementów będzie to, że projekty unijne powinny być kompleksowe, powinny dotyczyć szerszego obszaru. Kilka gmin czy miast będzie składać wspólny wniosek, żeby te pieniądze uzyskać. Między innymi temu nasza inicjatywa ma służyć” – stwierdził Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

 

 

Współpraca stron obejmować będzie między innymi dziedziny związane z: kulturą i oświatą, sportem i turystyką, gospodarką komunalną i komunikacją, ochroną środowiska, a szczególnie ochroną powietrza, ochroną zdrowia oraz przygotowaniem i realizacją wspólnych projektów z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych.

„Zmiany w naszym kraju prowadzą do tego, że stajemy się administratorami w swoich gminach. A nam zależy na inicjowaniu tego, co dzieje się w naszych gminach, w naszym regionie. Nie tylko na wypełnianiu tego, co mamy zalecone „z góry”. Chcemy być kreatorami działania na naszym terenie i po to właśnie podpisujemy tę deklarację” – powiedział Mirosław Smolarek, wójt gminy Oświęcim.

 

 

Samorządowcy przywołali wiele dziedzin i konkretnych problemów, z którymi zamierzają się zmagać, łącząc siły. Nowych rozwiązań wymaga infrastruktura drogowa w związku z tym, że drogi przez nasze miejscowości stają się coraz bardziej trasami tranzytowymi zwiedzających i turystów.

Wszyscy włodarze gmin stwierdzili, że ogromnym wyzwaniem jest zanieczyszczenie powietrza. Działania podejmowane na terenie jednego samorządu nie rozwiązują problemu, bo powietrze nie ma granic. Integracji potrzebują również oferty inwestycyjne i zabiegi o zewnętrzne źródła finansowania dla przedsięwzięć gospodarczych. Wskazana jest też współpraca w rozwijaniu obiektów i programów, które służą rekreacji i masowemu sportowi.

 

 

 

 

Najnowsze realizacje wideo