Chciała skoczyć z kładki. Udana akcja służb

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   17 marca 2021 16:18
Udostępnij

17-letnia dziewczyna chciała skoczyć z kładki do rzeki. Zadzwoniła jednak na numer alarmowy 112. Pomoc przyszła natychmiast.

Nastolatka stanęła na kładce nad Sołą przy ulicy Bulwary w Oświęcimiu. Wybrała numer alarmowy i poinformowała, że zamierza z sobą skończyć.

„Operatorka centrum powiadamiania ratunkowego spokojnie i z wyczuciem zaczęła rozmawiać z dziewczyną, próbując wpłynąć na zmianę jej decyzji”- mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Kobieta kontynuowała rozmowę i jednocześnie przekazała informację oficerowi dyżurnemu oświęcimskiej policji. Ten wysłał na miejsce patrol prewencji w składzie sierżant Ivo Kopijasz i starszy posterunkowy Adrian Chowaniec.

Po chwili policjanci byli na kładce. Dostrzegli desperatkę i kilku przechodniów, którzy próbowali ją uspokoić.

„Policjanci po krótkiej, ale przekonującej rozmowie, zabrali dziewczynę z kładki do radiowozu. Kiedy 17-latka była już bezpieczna, swoją rozmowę zakończyła operatorka CPR” – opowiada rzecznik.

Mundurowi oddali nastoletnią oświęcimiankę pod opiekę ratowników medycznych, którzy przewieźli ją do szpitala. Sami pojechali do jej matki, by przekazać, co się wydarzyło. Kobieta ze względu na szok emocjonalny, nie mogła sama pojechać do córki do szpitala. Policjanci zawieźli ją tam radiowozem.

W międzyczasie ich koledzy ustalili, że powodem desperackiej decyzji dziewczyny był zawód miłosny.

„W tym przypadku dzięki profesjonalnej rozmowie z nastolatką, przeprowadzonej przez operatorkę CPR, a następnie przez policjantów, a także właściwej reakcji przechodniów, którzy nie przeszli obojętnie obok płaczącej dziewczyny, udało się zapobiec tragicznemu w skutki zdarzeniu” – ocenia policjantka.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli jesteś w kryzysie pamiętaj, czekają na ciebie osoby gotowe ci pomóc. W każdym powiecie znajduje się wiele instytucji, których przedstawiciele są gotowi nieść pomoc. Ważne, aby nie pozostawać z problemem samemu.

Wystarczy zadzwonić lub przyjść na rozmowę w zamian uzyskując fachową poradę i wsparcie. O poradę i wskazanie odpowiedniej placówki można również zapytać dzielnicowego, dla którego pomoc mieszkańcom jest jednym z priorytetów służby.

Na terenie powiatu oświęcimskiego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu realizuje program „Pokonajmy kryzys”, wspierający osoby znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych.

Jeśli chcesz otrzymać fachowe wsparcie, skontaktuj się telefonicznie z pracownikami biura projektu „Pokonajmy kryzys” pod numerem telefonu 33 843 70 58 lub wyślij wiadomość pocztą elektroniczną na adres pcpr.pk@gmail.com Pracownik umówi cię na spotkanie ze specjalistą, który udzieli ci wszystkich niezbędnych informacji. Biuro projektu znajduje się w Oświęcimiu przy ulicy Bema 4. Jest czynne w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 7-15, we wtorki od 7 do 16, a w piątki od 7 do 14.