Chciał ze sobą skończyć. Policjanci zdążyli dotrzeć do desperata

Paweł Wodniak  |   Fakty,Na sygnale  |   19 sierpnia 2024 12:16
Udostępnij

34-letni mężczyzna przechodził kryzys psychiczny. Zamierzał targnąć się na życie. Szukał jednak pomocy, bo zadzwonił na policję.

Telefon odebrał aspirant sztabowy Dariusz Gancarczyk, oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu. Zdesperowany rozmówca groził, że się zabije.

Policjant zaczął uspokajać mężczyznę. Jednocześnie namawiał go, żeby zdradził, gdzie się znajduje. Po chwili wiedział, dokąd ma wysłać patrol.

Starsi sierżanci Adrian Chowaniec i Arkadiusz Ryś, dzielnicowi z oświęcimskiej komendy, pojechali na stację kolejową w Oświęcimiu. Na peronie odnaleźli desperata. Ich zdaniem był w fatalnym stanie psychicznym.

Mundurowi usłyszeli, że 34-letni mieszkaniec województwa opolskiego ma problemy rodzinne. Gdy emocje sięgnęły zenitu, wsiadł w przypadkowy pociąg i po przesiadce bądź kilku, wysiadł na stacji w Oświęcimiu.

Dzielnicowi namówili mężczyzny, żeby poszedł z nimi do radiowozu. Na miejsce przyjechał zespół ratownictwa medycznego (ZRM). Ratownicy zabrali 34-latka do szpitala.

Jesteś w kryzysie? Policja radzi

Policjanci niejednokrotnie pomagają mieszkańcom w trudnych sytuacjach życiowych. Najpierw interweniując, a później inicjując pomoc fachowców z różnych ośrodków, udzielających wsparcia w kryzysie.

Przypominamy, że na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji między innymi  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych, zanim dojdzie do tragicznych w skutki wydarzeń.

Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod bezpłatnym numerem telefonu 800 70 2222. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym – TUTAJ.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka działa pod numerem telefonu 800 12 12 12. To bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów ze wsparciem psychologicznym w sytuacji kryzysu. Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

Pomocą w kryzysowych sytuacjach służą również pracownicy Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji Itaka pod nr 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie Stop Depresji – TUTAJ.

 

 

Najnowsze realizacje wideo