Chcą odwołania wójta i rady gminy

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   2 grudnia 2015 16:16

Grupa mieszkańców gminy Przeciszów w środę złożyła na ręce komisarza wyborczego wniosek o referendum w sprawie odwołania wójta i Rady Gminy Przeciszów. To kolejny krok w proteście przeciwko budowie kopalni w tej gminie.

Kopalnie upadową w Przeciszowie chce budować spółka grupy Kopex. Plany te od samego początku napotkały na silny opór społeczny głównie w Przeciszowie, ale także w gminach Zator i Polanka Wielka oraz w części gminy Oświęcim.

Przeciwnicy budowy kopalni założyli Stowarzyszenie Międzygminne – Rozwój TAK Kopalnia NIE. Podejmują liczne inicjatywy, zmierzające do zablokowania inwestycji. Między innymi wzdłuż drogi krajowej nr 44 rozwiesili banery, na których wyrażają swój stosunek do kopalni.

Duża część mieszkańców gminy Przeciszów chciała wymóc na władzach gminy, by nie dopuściła do inwestycji. Bezskutecznie. Stąd też wniosek o przeprowadzenie referendum, którym wyborcy mają się opowiedzieć za lub przeciw odwołaniu wójta i całej rady.

Komentarze
 • 2 grudnia 2015 17:08

  slawo

  Ciekaw jestem jak duża część tych co są przeciw kopalni wypełniło ankietę o przyjęcie do pracy.No przeciwnicy? 😉

 • 2 grudnia 2015 18:31

  MarZin

  Artykuł napisany dość tendencyjnie. Dlaczego autor nie napisał, ze w Przeciszowie działa ruch który popiera inicjatywę budowy kopalni? Z tego co jest mi wiadome, to społeczeństwo jest podzielone i spora część jest za inwestycją, która przyniesie przecież ok 2 miliardy Zł naszemu regionow, nie tylko Przeciszowowi. A to tylko szacowana wartość samej inwestycji. Celowo napisałem „część społeczeństwa ” , ponieważ być może wkrotce dowiemy sie konkretnie ile osob jest za a ile przeciw. 😉

  • 2 grudnia 2015 21:06

   Racjusz

   Do MarZin:
   Pewno, ze tendencyjny, w drugiej części autor powinien napisać, że istnieje grupa, która nie złożyła wniosku o referendum. Wtedy by było prawdziwie, rzetelnie i z komsomolskim zapałem, jak w Sztandarze Młodych

 • 2 grudnia 2015 18:32

  arke83

  Kazdy z mieszkańców Przeciszowa bedacy pracownikiem Piasta lub Ziemowita , ktory jest przeciw budowie kopalnii powinien zostac z w/w zwolniony. U siebie kopalnia jest be a u innych moga byc moze trzas i robic szkody. Dlatego jestem za tym by takich ludzi zwalniac z kopaln

 • 2 grudnia 2015 19:23

  Mareczek

  Większość z mieszkańców przeciszowa którzy sprzeciwiają się budowie kopalni to pracownicy kopalń albo emeryci. Mozna ich wymienić z nazwiska. Mało tego, część z nich ma złożone podania do Kopexu! Ludzie zbierający podpisy przeciwko kopalni są poprostu chamscy. Ja odmawiając podpisu usłyszałem: „JAK MÓJ DOM SIĘ ZAWALI TO BĘDZIE TWOJA WINA”

 • 2 grudnia 2015 19:39

  k944

  Oburzające jest to, że ludzie, którzy sprzedali grunty i wzięli dofinansowania na budowę domu teraz siedzą w pierwszym rzędzie, jak widać na powyższym zdjęciu i protestują przeciwko kopalni. Po co sprzedawaliście pola skoro nie chcieliście kopalni? Najprościej jest wziąć łatwe pieniądze, a potem protestować. Tak samo ci, którzy pracują na Piaście, czy Ziemowicie, zwolnią was bo różne są prognozy dotyczące tych kopalni, to gdzie będziecie szukać pracy jak będzie brakowało lat do emerytury? w Przeciszowie.

 • 2 grudnia 2015 20:07

  henio

  W przeciszowie nie będą pracować na grubie bo nie będzie kopalni

 • 2 grudnia 2015 21:31

  Paweł Jurecki

  Głosawanie nad budową kopalni było w każdym sołectwie już 5 lat temu i z tego co sie orientuje to ok 80czy 90 % było za. Później były wybory i wiadomym było że p. Cuber i ludzie z jego ugrupowania są zwolennikami kopalni a ludzie na nich głosowali. Więc jaka to duża grupa skoro mieli dwie szanse i ich niewykorzystali

 • 2 grudnia 2015 21:32

  Marcin Fe

  Lepiej postawić 15 marketów zamiast kopalnie i zapierdzielać do śmierci za kasą w Lidlu. Później jeden z drugim będzie narzekał, że nie ma porządnej pracy w okolicy.

 • 2 grudnia 2015 21:33

  jan

  Zdecydowana większość młodych osób ,które znam są za budową kopalni.

 • 3 grudnia 2015 08:57

  Konsa

  A niech mu nawet nad morzem wybuduja…
  Wczesniej, kiedy nie bylo mowy o kopalni przeciez Przeciszow nie klepal biedy. Jest spokojnie, mamy szkoly, przedszkola, sklepy, orliku, boiska…do czego potrzebny nam halas,kurz,ruch??? Po co starac sie (na darmo) o odszkodowanie, skoro teraz nasze domy sa dobre?
  Jak wogole mozna wierzyc ze to bedzie kopalnia ktora nie przynosi szkod…? Myslec ze bedzie sie tam zarabiac kokosy. Praca jest-tylko trzeba poszukac i nie nastawiac sie ze od razu na reke dostanie sie 3tys.
  Szkoda ze mamy tak naiwnego wojta i szanowna wladze, mam nadzieje ze sie uda odwolanie!!
  Uszko ktoremu, kiedy nie idzie po mysli to straszy, tak jak w polance!! ŻAL!!

 • 3 grudnia 2015 09:36

  Slawqo

  k944@ ciekawo ile tobie za to obiecali aby tak oczerniać ludzi bo z pewnością na tej sali nie ma nikogo komu inwestor dopłacił do budowy.

 • 3 grudnia 2015 10:09

  Mietek

  Nie dajcie się zbałamucić przeciwnikom! Stanowią mały procent w porównaniu ze zwolennikami!

 • 3 grudnia 2015 10:28

  Mietek

  Co jeszcze… Wójt został wybrany w demokratycznych wyborach, tak samo jak Rada gminy, kiedy ich wybierano o kopalni było wszystkim już wiadomo! Organizatorem tego całego referendum jest emeryt z Przeciszowa pracujący jako prezes w zagranicznej firmie, z kasą na koncie, wybudowanym domem, ze wsparciem oczywiście ekologów. Z resztą 99% przeciwników to ustawieni emeryci, a ta kopalnia ma być szansą dla młodych, którzy mają niemały orzech do zgryzienia na obecnym rynku pracy… Nawet swoje stowarzyszenie zarejestrowali za budową kopalni.

  Nie można dać się zmanipulować.

 • 3 grudnia 2015 11:12

  MlodyWilk

  Z tego co można zaobserwować w innych gminach, typowo górniczych wynika, że szkody wyrządzone przez kopalnie występują tylko na tych terenach, pod którymi wydobywany jest węgiel. U nas z tego co mówił Kopex na spotkaniach wydobycie będzie pod polami i pod lasami więc nie rozumiem o co cały ten szum. Kopalnia na pewno nie zatrudni wszystkich ale przynajmniej da pracę jakiejś części a na pewno tym, którzy już w górnictwie pracowali albo pracują czyli mają jakieś kwalifikacje. W moim otoczeniu nie ma nikogo, kto by był przeciwko za to jest dużo chętnych do roboty. Do tego jeszcze trzeba brać pod uwagę, ile kasy wpadnie do budżetu gminy! Miejmy nadzieję, że ta garstka przeciwników nie zaprzepaści takiej szansy.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .