Burmistrzowie apelują do ministra Błaszczaka

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   14 listopada 2018 16:26

Andrzej Saternus i Jacek Latko, włodarze Chełmka i Libiąża wystosowali pismo do Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. List dotyczy sprzedaży gruntów po byłej jednostce wojskowej.

“Według wspomnianych informacji teren miałaby wykupić firma, zajmująca się składowaniem i przetwarzaniem surowców wtórnych plastikowych, co „z dużym prawdopodobieństwem może być działalnością uciążliwą lub wręcz szkodliwą dla środowiska”. Włodarze gmin apelują w liście o wstrzymanie sprzedaży oraz przeprowadzenie szczegółowej analizy co do zasady lokalizacji tego typu działalności w zwartym kompleksie leśnym oraz wyrażają zdumienie, że o tej transakcji nie zostały powiadomione lokalne samorządy” – informuje Kamil Szyjka z chełmeckiego magistratu.

Pismo zostało wysłane także do wiadomości wicepremier Beaty Szydło, posłów Marka Sowy, Zbigniewa Biernata i Doroty Niedzieli, ministra ochrony środowiska Henryka Króla, Agencji Mienia Wojskowego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie oraz Nadleśnictwa Chrzanów. Pełna treść listu burmistrzów Chełmka i Libiąża znajduje się poniżej.

Treść pisma publikujemy w całości:

Sz. P. Mariusz Błaszczak

Minister Obrony Narodowej

W Internecie pojawiły się informacje, dotyczące sprzedaży w trybie przetargowym części byłej jednostki wojskowej, zlokalizowanej na terenie gminy Chełmek w miejscowości Bobrek, która została dokonana przez Agencję Mienia Wojskowego. Teren ten oznaczony jest według studium jako obszar zamknięty, położony w zwartym kompleksie leśnym. Zgodnie z informacjami sprzedaż nastąpiła na rzecz firmy, zajmującej się składowaniem i przetwarzaniem surowców wtórnych plastikowych, co z dużym prawdopodobieństwem może być działalnością uciążliwą lub wręcz szkodliwą dla środowiska.

Sprawa ta wywołała duże zainteresowanie i oburzenie lokalnej społeczności gminy Chełmek i Libiąż. Powodów jest wiele, wśród których można wymienić nie tylko wspomnianą prawdopodobną szkodliwością dla środowiska, ale także brak jakichkolwiek oficjalnych informacji na ten temat. Wyrażamy zdumienie, że o tego typu transakcji nie zostały poinformowane lokalne samorządy.

W związku z powyższym prosimy o wstrzymanie sprzedaży, przeprowadzenie szczegółowych analiz co do zasady lokalizacji tego typu działalności w kompleksie leśnym pod kątem szkodliwego oddziaływania na środowisko oraz zbadanie prawidłowości przeprowadzonej procedury przetargowej, w której najprawdopodobniej nie wpisano ograniczeń co do miejsca i jego przeznaczenia.

Uważamy, że przeznaczenie pozostałych po jednostce wojskowej hangarach na działalność gospodarczą w zwartym kompleksie leśnym jest nieporozumieniem. Wspomniany teren, który przestał pełnić swoje funkcje, powinien zostać przywrócony do pierwotnego stanu, natomiast obszar po koszarach wojskowych z infrastrukturą towarzyszącą powinien zostać przekształcony na ośrodek rekreacyjny, dom spokojnej starości lub podobną działalność. Tego typu przeznaczenie byłoby odpowiedzią na istniejące zapotrzebowanie społeczne, które doskonale wpisuje się w obowiązującą w naszym kraju politykę senioralną.

Zobacz również:

Petycja: NIE dla fabryki plastiku w lesie w Bobrku

Komentarze
  • 15 listopada 2018 10:38

    hotin

    Jako prawdziwy Polaki i PiSowiec wiem,że nasz ukochany rząd do tego nie dopuści.a i spalarnię śmieci w Oświęcimiu tez zablokuje.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for faktyoswiecim needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa