polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Štěpánka Vohryzkovą razem z dziećmi. Fot. holocaust.cz
Podczas prac, związanych z opieką nad historycznymi przedmiotami należącymi do byłych więźniów okazało się, że w miejscu pamięci zachowała się także walizka należąca do jej wujka.
Bucik Věry Vohryzkovej.
Elżbieta Cajzer, szefowa muzealnych zbiorów, mówi, że opieka nad tymi przedmiotami polega także na ciągłym zwiększaniu bezpieczeństwa warunków ich przechowywania.
„Podczas umieszczania tych szczególnych obiektów w specjalnych opakowaniach ochronnych bardzo dokładnie analizujemy i weryfikujemy wszelkie ślady pozostawione przez ich właścicieli” – zdradza Elżbieta Cajzer.
W jednym z dziecięcych bucików konserwatorzy znaleźli imię i nazwisko dziecka oraz oznaczenie transportu i numer, pod którym Niemcy zarejestrowali nazwisko na liście transportowej.
Ślady odnalezione na buciku Bucik Věry Vohryzkovej.
„Bucik należał do Věry Vohryzkovej, urodzonej w styczniu 1939 roku. W maju 1942 roku dziewczynka trafiła dno getta w Theresienstadt, utworzonego przez Niemców w pobliżu Pragi. Do obozu Auschwitz deportowali ją w grudniu 1943 roku razem z matką, Štěpánką Vohryzkovą, i starszym o dwa lata bratem Jiřím. Wszyscy zginęli w obozie” – relacjonuje Hanna Kubik ze zbiorów muzeum.
Max Vohryzek, ojciec dziewczynki, właściciel dużej fabryki dziewiarskiej w Dačicach, zginął w Auschwitz w lipcu 1942 roku. W archiwum zachowała się jego obozowa fotografia rejestracyjna i dokument potwierdzający zgon.
Max Vohryzek, ojciec Věry.
„Dzięki prowadzonym równolegle kompleksowym badaniom, polegającym na analizie śladów pozostawionych przez właścicieli waliz należących do osób deportowanych do obozu, powiązaliśmy bucik dziewczynki z walizką należącą do jej wujka Františka Aufrechta” – dodaje Hanna Kubik.
Walizka Františka Aufrechta.