Brzezinka to nie Birkenau, Birkenau to nie Brzezinka

Redakcja eFO  |   Fakty  |   20 kwietnia 2024 07:00
Udostępnij

Internatów oburzyła zapowiedź w naszym portalu, dotycząca Święta Gminy Oświęcim, które w tym roku odbędzie się w Brzezince.

Pod tekstem Faktów Oświęcim w mediach społecznościowych rozkręciła się dyskusja. Niektórzy za skandal uznali fakt, że mieszkańcy będą się bawili „rzut kamieniem od obozu koncentracyjnego”.

W komentarzach czytamy:

„Czy to nie jest za blisko Miejsca Pamięci na tego typu imprezy?”

„rzut kamieniem obóz koncentracyjny,dobrej zabawy…”

„Myślę że w Oświęcimiu powinno być takie miejsce. Jestem za tym. Dlatego władze miasta powinny się tym zająć i stworzyć takie miejsce np na Krukach coś takiego jak w Osieku”

„zaledwie 1.5 km a przecież mamy MOSIR brak słów. Niestety większość osób wstawia emotki śmiech!!! Wstyd to za mało by to ująć…”

Ponieważ krytyka pojawiła się na profilu Faktów Oświęcim, czujemy się w obowiązku poinformować internatów, że ani w Brzezince, ani w Oświęcimiu nie istnieje obóz koncentracyjny. Ku wiecznej pamięci o Holokauście funkcjonuje natomiast Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau, znajdujące się tuż obok bloków, domów, sklepów, czy restauracji, z których na codzień korzystają ludzie. 

Oświęcim i Brzezinka nie są skansenem historii, choć kilkadziesiąt lat temu były tragicznymi jej świadkami. Stoimy na stanowisku, że pamięć historyczna powinna iść w parze z rozsądkiem współcześnie żyjących, którzy chcą normalnie egzystować w każdym zakątku naszego świata.

O opinię na temat wpisów zapytaliśmy Mirosława Smolarka, sternika samorządu, którego instytucja jest organizatorem Święta Gminy Oświęcim:

Wątpliwości dotyczące miejsca organizacji tegorocznego Święta Gminy Oświęcim, które pojawiły się w przestrzeni publicznej, świadczą o tym, że pamięć o Zagładzie jest wciąż żywym tematem i jest ważna dla Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Chciałbym uspokoić wszystkie poruszone osoby. Teren LKS na ulicy Sportowej w Brzezince, gdzie organizujemy Święto Gminy Oświęcim, znajduje się daleko (w prostej linii 1,3 km) od miejsc historycznie najbardziej wrażliwych, jak Brama Śmierci czy krematoria na terenie Auschwitz II-Birkenau. Dla porównania – położony na terenie miasta stadion MOSiR leży w odległości ok. 1000 m od Ściany Śmierci i krematorium. Oba obiekty były już wielokrotnie gospodarzami imprez o charakterze kulturalnym, sportowym i rozrywkowym.

Temat wielkości ustawowej stumetrowej strefy ochronnej Miejsca Pamięci co jakiś czas powraca, a my w tej materii opieramy się na stanowisku Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które nie dąży do jej poszerzenia. Na co dzień współpracujemy ze sobą w różnych kwestiach, a opinie dyrekcji PMAB i jego pracowników są dla nas ważnymi wytycznymi w sprawach związanych z historią i teraźniejszością.

Dziękuję Państwu za wrażliwość, z jaką podchodzicie do Miejsc Pamięci. Równocześnie proszę, byście pamiętali o tym, że świadectwo Zagłady jest stale na uwadze władz gminy Oświęcim i jesteśmy wyczuleni na to, by z szacunkiem i taktem realizować codzienne, współczesne zadania dla Mieszkańców naszej gminy.

A my uświadamiamy jeszcze nieuświadomionym, a mimo to zabierającym głos w dyskusji, że gmina Oświęcim i miasto Oświęcim to dwa odrębne samorządy. Właśnie dlatego Święto Miasta Oświęcimia nie dobywa się w Pławach, czy Harmężach, a Święto Gminy Oświęcim nie będzie udziałem miejskich Bulwarów lub Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

 

Zobacz również:

Święto Gminy Oświęcim 2024: Dwa dni pełne muzyki i rozrywki

 

Komentarze na Facebooku: