Bramka dezynfekcyjna w Muzeum Auschwitz

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   9 czerwca 2020 13:28
Udostępnij

Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau otworzyło swe podwoje na dwa dni, niejako na próbę. Na odwiedzających Muzeum czekała specjalna bramka dezynfekująca.

Dwudniowe otwarcie było testem związanym przede wszystkim z wdrożeniem nowego trybu zwiedzania i udostępniania Miejsca Pamięci w czasie ograniczeń sanitarno-epidemicznych.

„W tym czasie Muzeum odwiedziło blisko 400 osób, co stanowi jedynie niecałe trzy procent liczby odwiedzających w analogicznym czasie w roku ubiegłym. W tej chwili przygotowujemy Muzeum do ponownego otwarcia. Stanie się to najprawdopodobniej z początkiem lipca, liczymy bowiem, że ruch turystyczny powoli zacznie się odradzać w czasie wakacji” – mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Po ponownym otwarciu Miejsca Pamięci dla odwiedzających, jednym z elementów służących zminimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz innych wirusów i bakterii, które ludzie mogą wnosić chociażby na ubraniach, będzie specjalna bramka dezynfekcyjna, która stanęła przed wejściem do Muzeum. To zmodyfikowana wersja urządzenia opracowanego pierwotnie na Politechnice Śląskiej i startupu technologicznego WAAM na potrzeby szpitali walczących z COVID-19. Model dedykowany muzeom powstał we współpracy z Muzeum Auschwitz.

„Cieszymy się, że będziemy pierwszym muzeum na świecie, które będzie korzystać z tego nowatorskiego rozwiązania. Zapewnienie bezpieczeństwa jest szczególnie ważne w czasie, kiedy cały świat turystyki zmaga się z pandemią. To istotny krok w perspektywie ponownego otwarcia Miejsca Pamięci i przywracania ruchu odwiedzających” – zapewnia Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum.

Bramka różni się od tych, wykorzystywanych przez szpitale i inne lecznice przede wszystkim liczbą dysz, czasem odkażania i środkiem dezynfekcyjnym.

„Użytkowanie bramy przez osoby w ubraniach codziennych, wymaga optymalnego, nieco krótszego, czasu przebywania w bramce. Dzięki temu będzie ono skuteczne biobójczo, ale nie wpłynie niekorzystanie na dezynfekowane powierzchnie zewnętrzne. Zastosowanym środkiem dezynfekcyjnym jest tutaj nadtlenek wodoru, a nie preparat na bazie chloru, jak w placówkach służby zdrowia. Konstrukcja bramki jest dostosowana do potrzebnej wydajności urządzenia w Muzeum, a także przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową” – opisuje Anna Wawrzyk, epidemiolog z Muzeum Auschwitz.

 

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 10 czerwca 2020 01:48

    Marcin

    To ostatnio płakali że brakuje pieniędzy na utrzymanie obozu a tu takie zakupy he czyżby obóz w Oświęcimiu był tym samym bastionem co kopalnie w Polsce


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.