Bohater z Auschwitz na rondzie w Chrzanowie

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   13 grudnia 2018 20:46
Udostępnij

Pomnik Witolda Pileckiego, bohatera z Auschwitz stanie na rondzie w Chrzanowie. Projekt stworzyli Krzesimir Wiater, Jacek Dudek i Andrzej Dromert.

Pomysłodawcami budowy pomnika Ryszard Sobieraj, prezes Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego w Chrzanowie i Ryszard Kosowski, szef chrzanowskiego magistratu. Autorzy zwycięskiego projektu natomiast są związani z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie.

„Zwycięska praca konkursowa przedstawia Witolda Pileckiego skaczącego przez przeszkodę na koniu. Jego tylne nogi znajdują się na postumencie, natomiast przednie zawieszone są w powietrzu. Rotmistrz w lewej ręce trzyma wodze, zaś w prawej uniesioną szablę” – tłumaczy historyk Adam Cyra z Oświęcimia.

Rzeźba stanie na rondzie u zbiegu ulic Oświęcimskiej, Śląskiej i Skorupki w sąsiedztwa parku miejskiego. Odsłonięcie władze miasta zaplanowały na setną rocznicę wojny z bolszewikami w 1920 roku.

Witold Pilecki:
Witold Pilecki, oficer kawalerii WP, uczestnik wojny z bolszewikami w 1920 roku i z Niemcami w 1939 roku, dobrowolny więzień KL Auschwitz, zorganizował konspirację wojskową i przez prawie trzy lata informował Komendę Główną ZWZ/AK o sytuacji w tym obozie.

Jego raporty były przekazywane aliantom. Po ucieczce z obozu oświęcimskiego z kolei tworzył tajną organizację NIE (Niepodległość) na wypadek sowieckiej okupacji Polski. Walczył w Powstaniu Warszawskim i był jeńcem wojennym w obozie Murnau. Po wojnie służył w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Wrócił do Polski i został aresztowany w maju 1947 roku przez funkcjonariuszy UB. Po okrutnym śledztwie, które przeszedł w więzieniu na Mokotowie, w okresie terroru stalinowskiego odbył się Jego proces i jako rzekomego agenta obcego wywiadu skazano go na karę śmierci. Zbrodniczy wyrok wykonano 25 maja 1948 roku.
Autorem notki biograficznej jest Adam Cyra

 

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 13 grudnia 2018 21:08

    hotin

    Kamień z serca,bo już myślałem że będzie nosiło nazwę Władysława Bartoszewskiego.Tego co Polaków nazwał ,,Bydłem”.


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.