Biskup Rakoczy straci tytuł honorowego obywatela Oświęcimia i Kęt? – AKTUALIZACJA

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   16 czerwca 2021 11:43

Cześć radnych chce pozbawienia biskupa seniora diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusza Rakoczego tytułu honorowego Obywatela Miasta Oświęcimia.

Biskup Tadeusz Rakoczy otrzymał tytuł honorowego obywatela w 2007 roku, gdy był ordynariuszem bielsko-żywieckim, na wniosek ówczesnego prezydenta miasta i Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.

Teraz grupa radnych związana z klubami radnych Koalicja Obywatelska i Platforma.Nowoczesna oraz Komitetu Wyborczego Wyborców KOS 2018 złożyła do przewodniczącego rady wniosek o odebranie biskupowi seniorowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Oświęcimia.

Stało się to po tym, gdy Stolica Apostolska nałożyła na duchownego karę za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych diecezji wobec dzieci i młodzieży.

„Uważamy, że biskup swoimi działaniami naruszył dobre imię naszego miasta. Oświęcim jest miastem szczególnym, Miastem Pokoju, ośrodkiem licznych inicjatyw pokojowych, miejscem spotkań ludzi różnych narodowości bez względu na religię i przekonania, miastem, które z racji swojej historii winno piętnować wszelkie objawy przemocy” – napisali radni we wniosku.

Rada Miasta Oświęcimia zajmie się sprawą podczas sesji 23 czerwca.

Aktualizacja

Biskup Tadeusz Rakoczy jest także honorowym obywatelem Kęt. O pozbawienie duchownego tego tytułu zwrócił się do Rady Miejskiej w Kętach jej przewodniczący Marek Nycz.

 

Zobacz również:

Biskup Tadeusz Rakoczy odsunięty od życia publicznego

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .