Bezpieczny senior to świadomy senior

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   21 sierpnia 2017 18:56
Udostępnij

Pięćdziesięcioro seniorów spotkało się w Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu z policjantami. Dowiedzieli się, między innymi, jak nie dać się oszukać.

W oświęcimskiej komendzie policji panuje słuszne przekonanie, że seniorzy, oprócz dzieci i młodzieży, stanowią niezwykle ważną grupę dla działań w zakresie prewencji kryminalnej. Świadczy o tym chociażby fakt, że właśnie oni najczęściej stają się ofiarami oszustów. Stąd policyjny program „Bezpieczny Senior”.

Leciwi mieszkańcy są też adresatami projektów „Dzielnicowy Bliżej Nas” i „Bezpieczny Pieszy”. I właśnie z elementami wszystkich trzech programów przyszli funkcjonariusze do DDP.

Omówili kwestie bezpieczeństwa seniorów, udzielili wskazówek, jak nie stać się pokrzywdzonym przestępstwem i w jaki sposób reagować w przypadku zagrożenia. Szczególną uwagę zwrócili na dość istotny problem, czyli na oszustwa „na wnuczka”. Zwłaszcza, że oszuści ciągle modyfikują sposób działania, by wykorzystywać łatwowierność wiekowych osób.

– Policjanci opowiedzieli o szczególnym charakterze służby dzielnicowych na rzecz mieszkańców miasta. Omówili zasady bezpieczeństwa pieszego w ruchu drogowym, przypominając o potrzebie noszenia elementów odblaskowych. Przybliżyli działanie „Krajowej Mapy Zagrożeń” i aplikacji „Moja Komenda” – wylicza aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali na jego zakończenie numery telefonów swoich dzielnicowych.

Ostrzeżenia przed oszustami i uświadomienie sposobów działania, to głównie zadanie rodzin seniorów. Te informacje trzeba przypominać i powtarzać, gdyż wiekowe osoby są grupą najczęściej narażoną na różnego typu oszustwa, kradzieże i wyłudzenia.

– Seniorzy są również bacznymi obserwatorami w swoim miejscu zamieszkania. Znają większość mieszkańców, a posiadając wiedzę, w jaki sposób reagować na zagrożenie, informują służby – wyjaśnia policjantka

Najnowsze realizacje wideo