Bezcenny dokument z 1872 roku odnaleziony na poddaszu – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty  |   1 maja 2021 10:00

Do wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie trafił historyczny dokument potwierdzający nadanie „Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Miasta Zatora”.

Dokument pochodzący z 1872 roku („Dany na posiedzeniu pełněm Rady Miasta Zatora w dniu 25 lutego 1872r.”)  został odnaleziony przez naszego mieszkańca Pana Mariana Kurzaka podczas prowadzonych w domu prac remontowych. Znalazca poinformował Burmistrza Zatora o dokumencie, a następnie przekazał go celem zachowania w zbiorach archiwalnych Urzędu Miejskiego w Zatorze.

 

Fot. Gmina Zator

 

Ze względu na stan techniczny dokumentu, burmistrz Zatora zaproponował aby w ramach partnerskiej współpracy gminy Zator z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie konserwatorami z Pracowni Konserwacji Malowideł na Podłożu Papierowym, wykonali jego profesjonalną konserwację oraz odtworzyli brakujące elementy.

Zdaniem specjalistów z ASP, znalezisko jest cenne historycznie, a zarazem  ze względu na zawarte w nim kolorowe grafiki, może wiarygodnie przedstawiać zatorski rynek z połowy XIX wieku.

 

Fot. Gmina Zator

 

Konserwacji dokumentu i naukowego opracowania podjęła się kierownik pracowni – Regina Kozik. Prace konserwatorskie powinny zakończyć się na przełomie roku.

25 lutego 2022 r. minie 150 lat od jego powstania

Po raz kolejny wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie w ramach odnowionej w tym roku umowie partnerskiej, będziemy mogli zachować dla naszej społeczności ten przepiękny i wartościowy dokument.

 

Fot. Gmina Zator

 

Ponieważ Urząd Miejski w Zatorze współpracuje również z Instytutem Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, skan dokumentu został przekazany również tamtejszym naukowcom. Być może uda się ustalić okoliczności jego powstania oraz znaleźć podobne zatorskie archiwalia. Tropy prowadzą do zbiorów archiwalnych Lwowa i Wiednia.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .