Baterie trafiają do specjalnych pojemników

Jan Maciej Tetich  |   Fakty  |   22 listopada 2016 15:34

Dwanaście pojemników do selektywnej zbiórki zużytych baterii kupiło Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. Dziewięć z nich trafi do szkół uczestniczących w konkursie „Uwalniamy środowisko od zużytych baterii”.

– Zużyte baterie są odpadami niebezpiecznymi, dlatego należy je oddzielać przez segregację już u źródła, czyli bezpośrednio w domu, szkołach, zakładach pracy. Takim działaniom mają również służyć zakupione przez powiat pojemniki. Ale mają też propagować właściwą postawę ekologiczną, w ten sposób zadbamy o środowisko, w którym żyjemy – mówi Ewa Pawlusiak, reprezentująca władze powiatu.

W ogniwach baterii znajdują się kadm, rtęć, ołów, cynk, nikiel, mangan, lit, czyli toksyczne pierwiastki. Niekontrolowane pozbywanie się zużytych baterii prowadzi do zanieczyszczenia gleb i wód gruntowych metalami ciężkimi.

Trzy pojemniki stoją w siedzibie Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Dziewięć starosta przekazał samorządom w powiecie oświęcimskim. Trafiły do urzędów w Brzeszczach, Chełmku, Kętach, Osieku, mieście Oświęcim, gminie Oświęcim, Polance Wielkiej, Przeciszowie i Zatorze.

Docelowo pojemniki specjalistyczne mają trafić do szkół miejskich i gminnych, uczestniczących w corocznym konkursie „Uwalniamy środowisko od zużytych baterii”. Od 10 lat organizuje go Zakład Usług Komunalnych w Oświęcimiu. W tym czasie uczniowie 36 szkół zebrali 34 tony zużytych baterii.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa