polecamy
Fakty z powiatu: Samorządowe laury dla pasjonatów i społeczników
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Inigo Urkullu Renteria, Janusz Chwierut i Ana Otaduy Biteri przy Dębie Wolności w parku na Zasolu. Fot. UM Oświęcim
Delegacja z Kraju Basków gościła przez dwa dni w Oświęcimiu. Zwiedzili Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, a w mieście zasadzili Dąb Wolności.
Do grodu nad Sołą przyjechali Inigo Urkullu Renteria, prezydent Kraju Basków, Ana Otaduy Biteri, przewodnicząca Parlamentu Prowincji Biskaia, Enrique de Villamor, prezes Stowarzyszenia dla Tradycji i Kultury Europejskiej, politycy różnych partii i grupa młodzieży.
Goście zwiedzili miasto i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Byli też w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, Muzeum Zamek i w Centrum Żydowskim. Baskijska młodzież odwiedziła swoich rówieśników w gimnazjalnej Dwójce.
Baskowie nie urywali, że duże wrażenie zrobiło na nich spotkanie z Bogdanem Bartnikowskim, byłym więźniem KL Auschwitz o numerze obozowym 192731.
Wizytę w Oświęcimiu zakończyła konferencja w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Europa po doświadczeniach Guerniki i Auschwitz” – mówi Katarzyna Kwiecień z Urzędu Miasta Oświęcim.
Guernika to pierwsza historyczna stolica Kraju Basków. W 1937 roku zbombardował je Legion Condor z niemieckiego korpusu ekspedycyjnego Luftwaffe, wspierającego generała Francisco Franco. 26 kwietnia minie 80 lat od tej tragedii.
Goście i gospodarze w nowym parku na Zasolu wspólnie zasadzili Dąb Wolności pochodzący z Guerniki.
– Ten dąb symbolizuje godność ludzką. To wartość, którą należy bronić, szanować i promować. Sadzimy drzewo z Guerniki wspólnie, chcąc wyrazić nasze zobowiązanie do tworzenia lepszego świata, który będzie szanował życie, godność i prawa wszystkich ludzi – ocenił Inigo Urkullu Renteria prezydent Kraju Basków.