Barokowy kościół odzyskuje dawny blask – FOT0

Redakcja eFO  |   Fakty  |   7 stycznia 2020 10:19
Udostępnij

Duże wyzwanie dla specjalistów stanowiła konserwacja zabytkowych ołtarzy i wkomponowanych w nie obrazów w kościele św. Jana Kantego w Kętach.

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego i konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Szymon Tracz poinformował, że udało się przywrócić dawny blask strukturze architektonicznej ołtarza głównego oraz prawego ołtarza bocznego dedykowanego świętemu Józefowi.

„Podczas przeprowadzonej konserwacji oczyszczono drewnianą strukturę obu retabulów, konserwując pokrywającą je tzw. szypolen (chipolin) – zaznaczył ks. Tracz.

Szypolen to popularna technika malarska stosowana w XVIII wieku. Metoda polegała na wykonaniu warstwy kryjącej składającej się z wywaru z czosnku lub cebuli, liści piołunu, soli i octu połączonego z klejem pergaminowym oraz kredą.

Odczyszczone i uzupełnione zostały także części złocone w obu ołtarzach, poddając konserwacji także obrazy ołtarzowe – w ołtarzu głównym wizję św. Jana Kantego, a w bocznym wizerunek św. Józefa malowany na płótnie przyklejonym na wklęsłe drewniane podobrazie przez malarza Stolarskiego w 1836 r. Jak się okazało, konserwacja tego ostatniego wizerunku była niemałym wyzwaniem dla specjalistów.

W kolejnym etapie zostaną poddane konserwacji figury z głównego ołtarza oraz zakończona zostanie konserwacja drugiego, lewego ołtarza bocznego Niepokalanego Poczęcia NMP.

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .