Areszt dla sprawcy przemocy domowej

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   4 maja 2021 11:45
Udostępnij

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu na wniosek prokuratury aresztował tymczasowo mieszkańca gminy Oświęcim podejrzanego o  znęcanie się nad rodziną.

W minioną sobotę wieczorem operator numeru alarmowego 112 otrzymał informację o awanturze domowej w domu w jednym z podoświęcimskich sołectw. Na miejsce pojechał patrol prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Policjanci zastali pod wskazanym adresem 49-letnią kobietę, pobitą przez męża będącego w tym samym wieku, i 17-letniego syna. Mężczyzna, który w chwili zatrzymania miał 0,54 promila alkoholu w organizmie, trafił do policyjnej celi.

Policjanci w ciągu doby zebrali dowody świadczące o tym, że 49-latek od wielu lat stosował przemoc psychiczną i fizyczną wobec żony i dwóch synów. Prokurator przedstawił mu zarzuty i wystąpił do sądu z wnioskiem o areszt tymczasowy. Sędzia zdecydował, że podejrzany najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie śledczym.

Pomoc ofiarom przemocy

Śledczy oraz pracownicy socjalni apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej. Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”.

Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Przypominamy o wsparciu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem – pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości.

Na stronie funduszu znajduje się także lista organizacji udzielających różnego rodzaju wsparcia oraz pomocy.

Na terenie Małopolski działa siedem punktów pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem m. in. w Krakowie, Oświęcimiu, Myślenicach, Radoczy, Krzeszowicach, Suchej Beskidzkiej i Niepołomicach.

W powiecie oświęcimskim w ramach Funduszu Sprawiedliwości działa lokalny punkt pomocy pokrzywdzonym przestępstwem. Nowa siedziba punktu znajduje się w Babicach przy ulicy ul. Zakładowej 1 (trasa Oświęcim – Chełmek, obok budynku Simech). Telefon 504 704 266 (w godzinach przyjęć ośrodka). Godziny przyjęć ośrodka pomocy pokrzywdzonym przestępstwem – poniedziałek godz. 16-20, piątek godz. 15-19.

Dyżur całodobowy pełni ośrodek okręgowy pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem pod numerami telefonów, w godzinach 8-20 telefon 12 421 22 88, w godz. 20-8 telefon 504 704 933.

Najnowsze realizacje wideo