Archiwum Eissa niebawem trafi do Muzeum Auschwitz – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   18 lutego 2019 13:20

Jeden z największych zbiorów dokumentujących działania polskiej dyplomacji na rzecz z2019agrożonych Holokaustem Żydów, czyli Archiwum Eissa, jest już w Polsce.

Wszystkie dokumenty trafią do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, ale na razie zostały zaprezentowane w Belwederze w obecności Andrzeja Dudy, prezydenta RP i Piotra M. A. Cywińskiego, dyrektora Muzeum.

„Archiwum dokumentuje akcję ratunkową prowadzoną podczas II wojny światowej z Berna przez ówczesnego polskiego ambasadora w Szwajcarii Aleksandra Ładosia i jego dyplomatów oraz współpracujące z nimi organizacje żydowskie. W czasie tej akcji wystawiono kilka tysięcy uzyskanych nielegalnie paszportów Ameryki Łacińskiej, ratując życie wielu setkom osób” – informuje Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że archiwum niebawem powiększy zasoby Muzeum Auschwitz-Birkenau.

„Mam nadzieję, że ludzie z całego świata, którzy tam przybywają, by zobaczyć to straszliwe świadectwo bestialstwa i by usłyszeć to i zobaczyć to nieprawdopodobne memento tamtej niewyobrażalnej Zagłady, tamtego niewyobrażalnego bestialstwa, zobaczą również to: wkład polskich dyplomatów, wkład Polaków i Żydów w ratowanie swoich bliźnich” – mówił Andrzej Duda.

„To działanie z punktu widzenia prawa było zupełnie nielegalne. Było ono także w pełni znane polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych w Londynie. Oni widzieli i wspierali tą operację. To jest akcja wspaniałych ludzi – Polaków i szwajcarskich Żydów polskiego pochodzenia – jednak akcja ta była wykonywana wspólnie z Londynem. To chciałbym bardzo mocno podkreślić” – przypomniał Piotr Cywiński.

Zbiór obejmuje osiem paszportów Paragwaju sfabrykowanych przez polskich dyplomatów, by ratować Żydów, a także unikalne, nigdy nie wykorzystane zdjęcia osób ubiegających się o tego typu paszporty. W jego skład wchodzi także oryginalna lista zawierająca kilka tysięcy nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować z Holokaustu, oraz szereg dokumentów, w tym korespondencja między polskimi dyplomatami i organizacjami żydowskimi.

„W skład zbioru wchodzi również imienna lista dzieci z warszawskich sierocińców. Dokumenty te stanowią bardzo ważny zbiór, ukazujący z jednej strony ówczesny dramat polskich rodzin żydowskich, a z drugiej strony podejmowane próby wydostania jak największej liczby osób z zamykającego się nad nimi piekielnego kręgu Zagłady” – dodaje Bartosz Bartyzel.

W Belwederze Instytut Pileckiego przygotował wystawę „Paszporty”, której kuratorem jest Hanna Radziejowska. Znajdują się na niej najcenniejsze obiekty z archiwum Eissa: paszporty, rachunki, korespondencje pomiędzy Chaimem Eissem i polskimi dyplomatami. Są także listy pomiędzy Żydami przebywającymi w gettach a Silberscheinem, który był jednym z pośredników pomiędzy polskimi Żydami i placówką dyplomatyczną.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa