Antysmogowcy alarmują wicepremier Szydło – LIST OTWARTY

Paweł Wodniak  |   Fakty,Meteo  |   25 września 2018 13:01

List otwarty adresowany do Beaty Szydło przekazały dzisiaj mediom cztery organizacje ekologiczne walczące ze smogiem. Publikujemy go eFO.

List opatrzony dzisiejszą datą zamieszczamy w oryginale.

Szanowna Pani
Beata Szydło
Wiceprezes Rady Ministrów
Posłanka Ziemi Oświęcimskiej

Szanowna Pani Premier,
Zwracamy się do Pani jako mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej z apelem o podjęcie radykalnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w naszych miastach i wsiach.

Wszyscy wiemy jak piękna jest nasza okolica. Niestety – ze względu na jej położenie w kotlinie, dużą liczbę złej jakości pieców w domach mieszkańców oraz używanie w wielu złej jakości paliw – w okresie grzewczym mieszkańcy Oświęcimia i okolic oddychają powietrzem, które szkodzi ich zdrowiu i zagraża życiu.

Ogromnym problemem dla naszej okolicy jest też duża ilość zakładów przemysłowych. Niekorzystnie wpływają one na środowisko Ziemi Oświęcimskiej. Ponadto, dramatyczne niedofinansowanie służb kontrolnych powoduje, że bardzo często nawet nasze bardzo liberalne przepisy są łamane i mieszkańcy są stale narażani na oddychanie trującym powietrzem.

Według najnowszych badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie również skażenie gleby osiąga u nas najwyższe stężenia w kraju. My, mieszkańcy, nie możemy dłużej na to pozwalać, bo czyste powietrze obok wody to podstawowa potrzeba każdego człowieka!

Warto także przypomnieć, że jeżeli w naszym kraju stosowalibyśmy normy stężeń obowiązujące w Europie Zachodniej to miejscowości takie jak Brzeszcze czy Oświęcim kilka razy w roku powinny być ewakuowane. Nie może być dłużej na to zgody – zarówno ze strony władz, jak i zwykłych mieszkańców.

Dlatego apelujemy o stworzenie specjalnego programu rządowego na rzecz wsparcia finansowego dla mieszkańców Małopolski Zachodniej w wymianie pieców, termoizolacji domów oraz uruchomienie dopłat do ewentualnych wyższych kosztów ogrzewania dla najuboższych. Konieczne jest również powołanie służb kontrolnych z prawdziwego zdarzenia, które będą w stanie chronić nasze życie i zdrowie. Apelujemy rownież o to, aby kolejna edycja Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego (OSPR) była poświęcona finansowaniu zadań związanych z ochroną środowiska.

Nasza piękna ziemia należy do najbardziej zanieczyszczonych w naszym kraju oraz w Europie.

Wyrazem naszego patriotyzmu będzie radykalna poprawa tej tragicznej sytuacji.

Z poważaniem,

Oświęcimski Alarm Smogowy
Chełmecki Alarm Smogowy
Towarzystwo na rzecz Ziemi
Stowarzyszenie Stop Fetorowi w Mieście i Gminie Oświęcim

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .