Akcja „Trzeźwość”. Kierowcy i rowerzyści ramię w ramię

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   16 kwietnia 2018 13:00

Dziesięć osób prowadzących pojazdy po alkoholu zatrzymali w ten weekend policjanci. W tym niechlubnym rankingu kierowcy i rowerzyści idą ramię w ramię.

Na początek trochę statystyki. Od piątku do niedzieli w powiecie oświęcimskim wyeliminowali z dróg dwóch nietrzeźwych kierowców samochodów i trzech, prowadzących w tzw. stanie po użyciu alkoholu.

Cała piątka straciła już prawo jazdy z tym, że dwóch kierujących odpowie za przestępstwo (powyżej pół promila alkoholu), a trzech za wykroczenie (do pół promila). W przypadku rowerzystów jazda po alkoholu, niezależnie od poziomu upojenia, jest od pewnego czasu wykroczeniem. Przed zmianą przepisów także cyklista, w którego organizmie krążyło powyżej pół promila, odpowiadał za popełnienie przestępstwa.

Kierowcy

W sobotę po godzinie 7 na ulicy Jagiełły w Oświęcimiu policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli alfę romeo. Prowadzący ją 40-letni mieszkaniec Kęt wydmuchał w alkosensor 0,29 promila alkoholu.

Półtorej godziny później mundurowi w białych czapkach uniemożliwili podróż 43-latkowi z Libiąża. Mężczyzna jechał volkswagenem ulicą Śląską w Chełmku, a w jego organizmie krążył 1,40 promil alkoholu.

Na drugi dzień, także rano, patrol drogówki zatrzymał do kontroli mercedesa, jadącego ulicą Legionów w Oświęcimiu. Wynik mieszkańca Chełmka, to 0,31 promila.

W tym samym miejscu po kilkudziesięciu minutach w ręce policjantów drogówki wpadł 37-latek z Chełmu Śląskiego. Prowadzący opla zafirę wydmuchał w alkosensor 0,35 promila alkoholu.

Chwilę później, także na Legionów, w ręce policjantów wpadł oplem astrą 42-letni oświęcimianin. Mężczyzna odpowie jednak nie tylko za jazdę po alkoholu (0,67 promila). Stanie przed sądem także za złamanie dożywotniego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

Rowerzyści

Rekordzistą minionego weekendu jest rowerzysta z Bobrka, który jechał przez swoją miejscowość rowerem, mając w organizmie 2,81 promile alkoholu. Chełmeccy policjanci zatrzymali go na ulicy Długiej w piątek wieczorem.

37-letni oświęcimianin, jadący jednośladem ulicą Zatorską w Oświęcimiu miał w wydychanym powietrzu 0,39 promila. Policjanci z drogówki zatrzymali go do kontroli w sobotę rano.

Kolejna dwójka rowerzystów wpadła w niedzielne południe w Nowej Wsi. Jeden miał 1,09, a drugi, 1,19 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Obaj są mieszkańcami sołectwa.

Niechlubny weekendowy ranking alkoholowy zamyka 18-letni osieczanin, który w niedzielę wieczorem wpadł na ulicy Jagiellończyka w Grojcu. Jego wynik, to 0,63 promila.

Policjanci apelują o trzeźwość i rozsądek za kierownicą oraz o korzystanie z samoobsługowych i bezpłatnych alkomatów. Urządzenia znajdują się w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Komisariatach Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze. Ich obsługa jest bardzo prosta i nie wymaga obecności, ani pomocy policjanta.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa