Akcja eFO: 1 procent to podatek dobroczynności

Jola Wodniak  |   Fakty,Styl życia  |   20 stycznia 2021 06:30

Zbliżają się podsumowania finansowe. Dobrze jest wiedzieć, kto z naszego otoczenia potrzebuje wsparcia. Zachęcamy do skorzystania z naszych podpowiedzi.

Zeznania podatkowe za 2020 rok będzie można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku. Wyjątkiem od tej zasady jest PIT-28, który należy rozliczyć do 1 marca 2021 roku

Podatek dobroczynności

Wypełniając roczną deklarację dla fiskusa nie można zapomnieć o możliwości przekazania części swojego podatku na organizację pożytku publicznego. Nazywa się go często podatkiem dobroczynności. O tyle ciekawszym, że nie wymaga od nas dodatkowych opłat i możemy sami zdecydować, na co konkretnie pójdzie jeden procent naszego podatku.

Co ważne, te pieniądze i tak nie zostaną w Waszej kieszeni

Jeśli nie podarujecie ich potrzebującemu, to rząd zdecyduje, jak je wydać. Jeden procent podatku można przeznaczyć między innymi na pomoc chorym dzieciom, osobom starszym, niepełnosprawnym, bezdomnym, zwierzętom, na wspieranie ekologii czy też organizację imprez kulturalnych.

W ten sposób można również wesprzeć organizacje, które pomagają zwierzętom, niosą pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą, podtrzymują tradycję narodową, pielęgnują polskość oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej nauki, które wspierają edukacji, oświaty i wychowania.

To tylko przykłady

Jak co roku  w portalu Fakty Oświęcim publikujemy listę osób i organizacji pożytku publicznego działających lokalnie, którym możemy udzielić pomocy przekazując procent podatku.

Lista potrzebujących

Osoby

Adam Tadych
Zdiagnozowano u niego zespół Westa, padaczkę i mózgowe porażenie dziecięce. Chłopiec nie potrafi chodzić, ani siedzieć. Wymaga stałej i intensywnej rehabilitacji. Przekazanie 1 % podatku pomoże w dalszym leczeniu i rehabilitacji.
KRS: 0000437424
Cel szczegółowy 1%: ADAM TADYCH

Aleksandra Kula
U dziewczynki na skutek zbyt późno podjętej przez lekarzy decyzji o cesarskim cięciu doszło do wylewu śródczaszkowego i niedotlenienia, co spowodowało rozległe uszkodzenie mózgu. W konsekwencji tego urazu jest dzieckiem niepełnosprawnym. Cierpi na ciężką postać mózgowego porażenia dziecięcego pod postacią niedowładu spastycznego obustronnego, padaczkę, refluks żołądkowo-przełykowy, skoliozę, alergię i astmę. Jej życie od pierwszych chwil to ciągła walka o lepsze jutro. – Lekarze dawali jej niewielkie szanse na przeżycie. Wbrew temu Ola żyje i jest dla nas całym światem – mówią rodzice, podkreślając, że córka wymaga stałego leczenia farmakologicznego oraz systematycznej, codziennej rehabilitacji psychoruchowej. Do działań tych konieczny jest profesjonalny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.
KRS:0000037904
Cel szczegółowy 1%: 6952 KULA ALEKSANDRA

Anna Jakubik
Ania ma 10 lat i cierpi na nieuleczalną chorobę Recklinghausena (NF1), której objawami są między innymi zmiany nowotworowe na skórze, w oczach i głowie. W 2012 roku lekarze wykryli i dziewczynki nieoperacyjnego guza w pniu mózgu.
Numer KRS: 0000037904
Cel szczegółowy 1%: 18721 JAKUBIK ANNA

Anna Poparda
33-letnia Anna z Bulowic ma trójkę wspaniałych dzieci. Do niedawna ich życie kręciło się wokół codziennych spraw, a największą troską były zwykłe rachunki do zapłacenia i wypadający mleczny ząb. Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem diagnozy: rak jajnika z późniejszymi przerzutami. Obecnie Anna jest pod opieką specjalisty z Warszawy, który podjął się innowacyjnej, nie refundowanej metody leczenia jej choroby. Jednak taka terapia jest olbrzymim wyzwaniem finansowym, a miesięczny koszt sięga 10 tys. zł.
Fundacja „Znajdź pomoc”
KRS: 0000414091
Cel szczegółowy 1%: ANNA POPARDA

Antonina Matusiak
Antosia urodziła się w 2011 r. Lekarze zdiagnozowali u dziewczynki niezwykle rzadką chorobę genetyczną, powodującą wiele dysfunkcji – trudniej jest chodzić, mówić i uczyć się. Dziewczynka każdego dnia zmaga się z padaczką. Potrzebuje wsparcia terapeutów – rehabilitanta, neurologopedy, psychologa i pedagoga specjalnego, co jest niezwykle kosztowne.
KRS: 0000437424
Cel szczegółowy 1%: ANTONINA MATUSIAK

Blanka i Robert Jasińscy
To bliźniaki urodzone 34 tygodniu ciąży. Dzieci przez wcześniatcwo zmagają się z silnymi zaburzeniami integracji sensorycznej, bardzo słabą koncentracją, obniżonym napięciem mięśniowym. Dodatkowo Blanka wykazuje cechy dziecka autystycznego oraz rezonans wykazał u niej niedotlenienie na połączeniu półkul mózgowych. Bliźniaki objęte są kompleksową opieką specjalistów, terapią oraz rehabilitacją, która bardzo poprawia ich funkcjonowania oraz pomaga im w powrocie do zdrowia ale niestety jest bardzo kosztowna.
Numer KRS: 0000389968
Cel szczegółowy 1%: JASIŃSCY BLANKA I ROBERT

Dominika i Oliwia Lempart
Przyszły na świat 14 czerwca 2017 roku w 36 tygodniu ciąży. U obu zdiagnozowano hipotrofię, małogłowie i wadę mózgu. Dziewczynki objete są wielospecjalistyczną opeką.
Numer KRS: 0000387207
Cel szczegółowy 1%: 1241 DOMINIKA I OLIWIA LEMPART

Franiu Rąpel
Urodził się w marcu 2018 roku, miał tylko 31 tygodni. Zdiagnozowano u niego wrodzoną łamliwość kości. Chłopiec nie może samodzielnie oddychać, ma krótkie zdeformowane rączki i nóżki, nawet najmniejsze kichnięcie może powodować kolejna złamania. Chłopiec nie potrafi samodzielnie jeść, jest karmiony sondą prosto do żołądka. Franciszek dodatkowo choruje na hepatomegalię, czyli powiększenie wątroby i ma problemy z jej niewydolnością. Nie potrafi jeść samodzielnie, dlatego karmiony jest przez sondę prosto do żołądka.
Numer KRS: 0000037904
Cel szczegółowy 1%: 34702 RĄPEL FRANCISZEK

Hubert Steizer
Hubert jest wcześniakiem. Pieniądze pomogą w rehabilitacji ruchowej oczu, a także opiece logopedycznej, zajęcia: na basenie, muzyczne, hipoterapii, dogoterapii. Hubert potrzebuje też spotkań z psychologiem, neurologiem i okulistą.
Numer KRS: 0000191989
Cel szczegółowy 1%: HUBERT STEIZER

Katarzyna Jękot
Od lutego 2017 roku choruje na raka jelita grubego z przerzutami do wątroby i płuc. Aktualne leczenie chemią (Regorafenib) jest utrudnione przez brak refundacji z NFZ i konieczności zakupu bardzo drogiego leku z własnych środków.  Jest matką trójki dzieci i obecnie przebywam na rencie ze względu na chorobę. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup leku ratującego życie.
KRS: 0000338389
Cel szczegółowy 1%: 11949 JĘKOT KATARZYNA

Kordian Spadek
Chłopiec ma 13 lat, mieszka w Osieku i choruje na chorobę układu pokarmowego Leśniowskiego-Crohna. To przewlekła i nawracająca się choroba. Objawy nasilają się i słabną, jest na razie nieuleczalna. Celem leczenia jest opanowanie stanu zapalnego i złagodzenie objawów w tym bólu brzucha czy biegunek oraz zapewnienie dziecku odpowiedniego tempa rozwoju.
KRS: 0000037904
Cel szczegółowy 1%: 28403 SPADEK KORDIAN

Laura Chwierut
Laura urodziła się z obustronnym głębokim niedosłuchem zmysłowo-nerwowym. Pierwsze dźwięki usłyszała dopiero w wieku 11 miesięcy, po operacji wszczepienia implantu ślimakowego. Obecnie czeka na wszczep drugiego implantu, co pozwoli jej słyszeć obustronnie i lepiej lokalizować dźwięk. Aktualnie uczy się rozróżniać to, co słyszy i mówić. To trudne i czasochłonne zajęcie, do którego potrzebuje pomocy specjalistów.
KRS: 0000437424
Cel szczegółowy 1%: LAURA CHWIERUT

Marcin Joneczko
Marcin jest kęczaninem, ma 23 lata. Urodził się z zespołem wad mnogich. Do tej pory przeszedł osiem operacji. Chłopiec ma cechy autystyczne i upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym. Wymaga rehabilitacji i opieki wielu specjalistów. Pomimo swoich ograniczeń, posiada uzdolnienia muzyczne. Kocha śpiewać i grać, ma słuch absolutny. Ukończył Szkołę Muzyczną dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Krakowie. Rodzice pragną, by nadal rozwijał swój talent i realizował się w tym, co kocha.
KRS: 0000037904
Cel szczegółowy 1%: 572 MARCIN JONECZKO

Maksymilian Zapolski
Maks to witkowiczanin. Gdy miał 4 lata wykryto u niego kłębuszkowe zapalenie nerek typu FSGS i uszkodzenie nerek, a następnie bardzo rzadką chorobę genetyczną – Zespół Schimkie’go, która objawia się m.in. kłębuszkowym zapaleniem nerek, niskorosłością oraz słabą odpornością immunologiczną.
Numer KRS: 0000330881
Cel szczegółowy 1%: NA LECZENIE MAKSIA

Mateusz Siembab
Mateusz od urodzenia choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a, od 2014 roku porusza się na wózku inwalidzkim, który między innymi został zakupiony ze środków zebranych na subkoncie Mateusza. Chłopiec jest pod stałą opieką WUM w Warszawie oraz ośrodka Nadzieja w Bielsku-Białej. Dwa razy w roku przebywa na rehabilitacji w sanatorium.
Numer KRS: 0000037904
Cel szczegółowy 1%: 21815 SIEMBAB MATEUSZ

Mikołaj Adamiak
Mikołaj to chłopiec cierpiący na czterokończynowe porażenie mózgowe. Stan chłopca nie zmienia się od urodzenia.
Fundacja „Zdążyć z Pomocą”
KRS: 0000037904:
Cel szczegółowy 1%: 20186 ADAMIAK MIKOŁAJ

Natalia Drozdowska
Natalka cierpi na dziecięce porażenie mózgowe i padaczkę, nie mówi oraz nie jest w stanie wykonywać najprostszych czynności. Ponadto też zdiagnozowano u niej nowotwór. Na skutek leczenia chemioterapią utraciła władzę w nogach i porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Wymaga ciągłej opieki i rehabilitacji.
Numer KRS: 0000270809
Cel szczegółowy 1%: DROZDOWSKA, 3220

Nikola Kurpas
Mieszkanka Brzeszcz cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe. Pomimo intensywnej rehabilitacji dziewczynka nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować – nie chodzi, nie siedzi, nie mówi. Potrzebuje całodobowej opieki. Na zmianę opiekują się nią mama i babcia.
Numer KRS: 0000396361
Cel szczegółowy 1%: 0004234 NIKOLA KURPAS

Paulina Mydlarz
Paulinka urodziła się 10.08.2015 r. z bardzo rzadką chorobą oczu „Anomalia Petersa”. Dziewczynka od urodzenia miała poczucie światła w obu oczkach. Dzięki determinacji i uporowi rodzicom udało się znaleźć lekarzy w Wielkiej Brytanii, którzy podjęli się leczenia córki. 27 sierpnia 2016 r. w Londynie Paulinka miała zabieg szerokiej irydektomii lewego oczka. Zabieg umożliwił jej widzenie większych przedmiotów. Na tą chwilę niestety z prawym oczkiem nic się nie da zrobić.
Fundacja „Pomóc Więcej”
KRS: 0000389968
Cel szczegółowy 1%: PAULINA MYDLARZ

Wiktoria Śmieja
Mała oświęcimianka. Zmaga się z obniżonym napięciem mięśniowym i zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Do tej pory przyczyn tych schorzeń nie znaleziono. Szereg badań, nie przyniosło odpowiedzi, na kolejne potrzebne są pieniądze i to niemałe.
KRS: 0000396361
Cel szczegółowy 1%: 0072249 WIKTORIA ŚMIEJA

Wiktor Pala
Wiktorek Pala w 2012 pierwszy raz usłyszał wyrok na swoje życie. Była to ostra białaczka limfoblastyczna. Teraz walczy z kolejną, tym razem ze szpikowo-jądrową. Mieszka w Brzeszczach, do 2022 roku będzie brał chemię. Potrzebuje wsparcia finansowego.
KRS: 0000396361
Cel szczegółowy 1%: 0097428 Wiktor

 

Organizacje

Dom Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Bulowicach
Jest placówką całodobowego pobytu dla mężczyzn przewlekle psychicznie chorych. Funkcjonuje w sposób zapewniający właściwy zakres usług, zgodny ze standardami określanymi dla tego typu domu, w oparciu o indywidualne potrzeby mieszkańców. Podstawowym zadaniem placówki jest stwarzanie warunków egzystencji zbliżonych do życia rodzinnego oraz zaspakajanie bytowych i duchowych potrzeb mieszkańców.
Numer KRS: 0000355019
Cel szczegółowy 1%: DOM POMOCY SPOŁECZNEJ BRACI ALBERTYNÓW W BULOWICACH

Fundacja Kukuryku
Powstała 19 lutego 2015 roku, aby wspierać i pomagać osobom niepełnosprawnym a w szczególności tym najmłodszym. Jest organizacją kierowaną przez zespół młodych, kreatywnych osób z dużą dawką empatii. Podstawowym celem jest integracja, edukacja i niesienie pomocy najbardziej potrzebującym: osobom niepełnosprawnym oraz ubogim.
Numer KRS: 0000543703
Cel szczegółowy 1%: Fundacja Kukuryku, ul. Świętokrzyska 54, 32-650 Kęty.

Fundacja Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy
Fundacja Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy to muzyka nadziei dla ciężko chorych dzieci. To wielka flota zjednoczonych serc w walce o ich wyzdrowienie. To grono ludzi wrażliwych, zaangażowanych i zdeterminowanych do działania. To cała seria imprez organizowanych w celu zebrania pieniędzy ratujących życie i zdrowie najmłodszych mieszkańców powiatu oświęcimskiego.
Numer KRS: 0000365813
Cel szczegółowy 1%: FUNDACJA MAŁA ORKIESTRA WIELKIEJ POMOCY

Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Kęty
GPR OSP Kęty to jedna z niewielu w Polsce specjalistycznych jednostek ratowniczych z psami. Już od 2003 r. zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych w terenie oraz niesieniem pomocy ofiarom katastrof budowlanych. Grupa działa non profit.
Numer KRS: 0000065068
Cel szczegółowy 1%: OSP Kęty, ul. Adama Mickiewicza 10, 32-650 Kęty, GPR OSP Kęty

Ludowy Klub Sportowy „Zgoda” w Malcu
Organizacja zajmuje się popularyzowaniem kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży. Wspiera i upowszechnia także turystykę i wypoczynek.
Numer KRS: 0000031816
Cel szczegółowy 1%: LKS „Zgoda” Malec

OSP w Kętach
Kęcka Ochotnicza Straż Pożarna działa od 1874 roku. Jest to świetnie wyszkolona i trwale związana ze społecznością Kęt jednostka, która interweniuje w sytuacjach zagrożenia ludzkiego życia.
Numer KRS: 0000065068
Cel szczegółowy 1%: OSP Kęty

OSP Malec
Numer KRS: 0000069587
Cel szczegółowy 1%: Ochotnicza Straż Pożarna w Malcu

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals
Założone 3 października 2001 roku i jest stowarzyszeniem działającym na podstawie Ustawy prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. (Dz. Ustaw Nr 20 poz. 104 ze zm.). Oddział Oświęcim powstał 17 października 1997 roku. OTOZ Animals uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Krajowy Rejestr Sądowy nr 0000069730. Dzięki temu wszyscy, którzy chcą podarować naszym podopiecznym 1% swojego podatku, mogą ich wspierać.
Numer KRS: 0000069730
Cel szczegółowy 1%: SCHRONISKO W OŚWIĘCIMIU

Polski Związek Niewidomych – KT Kęty
Koło Terenowe Polskiego Związku Niewidomych w Kętach działa od 1985 r., skupia ponad 100 osób niewidomych i ze znacznym upośledzeniem wzroku oraz integruje społeczność niepełnosprawnych, pełniąc rolę edukacyjną i informacyjną.
Numer KRS: 0000088851
Cel szczegółowy 1%: Polski Związek Niewidomych – koło terenowe Kęty

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ich Bliskich i Przyjaciół „Jeden Drugiemu”
Numer KRS: 0000071397
Cel szczegółowy 1%: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ich Bliskich i Przyjaciół „Jeden Drugiemu” w Kętach, ul. Żwirki i Wigury 27, 32-650 Kęty

UMKS  „Kęczanin” Kęty
UMKS „Kęczanin” to jednosekcyjny klub sportowy założony w 2000 roku. Prowadzi siatkarskie szkolenia dzieci i młodzieży, a jego drużyny biorą udział w rozgrywkach we wszystkich kategoriach wiekowych.
Numer KRS: 0000238333
Cel szczegółowy 1%: UMKS „Kęczanin”

Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Kęty
ZHP jest największą, liczącą 125 297 członków, organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży w Polsce. Działa od prawie stu lat, a w Kętach od 1975 roku.
Numer KRS: 0000273492
Cel szczegółowy 1 %: Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec Kęty, ul. Sobieskiego 41, 32-650 Kęty.

Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejsko-Gminne Kęty
Numer KRS: 0000106108
Cel szczegółowy 1%: Koło miejsko-gminne Kęty ZKRPiBWP

Dodaj swój wpis

Artykuł będziemy uaktualniać. Zachęcamy do przesyłania swoich propozycji. Aby spis był kompletny, zapraszamy do zgłaszania się e-mailowo na adres redakcja@faktyoswiecim.pl

W tytule wiadomości prosimy wpisać „1 procent w eFO„, a w treści prosimy podać:

– imię i nazwisko osoby potrzebującej wsparcia lub nazwy OPP
– krótki opis osoby lub działalności OPP
– numer KRS wraz z opisem celu szczegółowego 1%

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .