polecamy
Fakty z powiatu: Urodziny w bożonarodzeniowej atmosferze – FOTO
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
W obchodach na terenie Miejsca Pamięci weźmie udział niewielka grupa gości, głównie ocalałych.
Głównym motywem 77. rocznicy będzie początek zagłady w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która rozpoczęła się wiosną 1942 roku.
„Jeśli Szoa, względem wszystkich innych ludobójstw, wyróżniał przede wszystkim charakter głęboko programowy, logistyczny, niemalże industrialny, to w Auschwitz osiągnął on swoje apogeum” – powiedział Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum.
Rok 1942 r. był kluczowy dla kształtowania się funkcji obozu Auschwitz jako ośrodka zagłady. Wiosną tego roku Niemcy rozpoczęli masowe deportacje Żydów do Auschwitz, na rampie wyładowczej lekarze SS zaczęli przeprowadzać selekcje wśród deportowanych Żydów.
Władze obozowe zdecydowały o utworzeniu dwóch prowizorycznych komór gazowych w pobliżu obozu Auschwitz II-Birkenau, obok nich najpierw kopano masowe groby, a następnie ciała ofiar zaczęto spalać na wolnym powietrzu.
Po wizycie w Auschwitz Reichsführera SS Heinricha Himmlera w lipcu 1942 r. przystąpiono do budowy czterech krematoriów wraz z komorami gazowymi, które zostały oddane do użytku wiosną kolejnego roku.
Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.
Wydarzenie będzie w całości transmitowane w Internecie. Początek transmisji o godzinie 16.
Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia w imieniu mieszkańców miasta odda hołd w miejscach pamięci na terenie miasta Oświęcim. Urząd Miasta Oświęcim nie planuje organizować zbiorowych ceremonii rocznicowych.
Instytucje, organizacje, stowarzyszenia i osoby indywidualne, które pragną oddać hołd ofiarom z okazji 77. rocznicy mogą w godzinach 9 – 17.
„Prosimy wszystkich o zachowanie zasad reżimu sanitarnego” – informuje oświęcimski magistrat.
Obchody rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau – FILM, FOTO
strach przed nazwaniem Niemiecki obóz zagłady,jak mamy wymagać tego od innych!!!!
niech redakcja bedzie konsekwentna,obozu nie wyzwolili żołnierze radzieccy tylko komuniści
powtórzę…według logiki redakcji obóz wyzwolili komuniści,dziadek pewnego polityka nie był żołnierzem tylko nazistą??
przypominam obóz.. wyzwolili komuniści!! strażnicy gułagów,mordercy z Katynia,okupanci ..gwałciciele i sadysci uchodzący za wyzwolicieli…..ich wnuki i prawnuki stoja i czekaja na Ukrainskiej granicy
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.