77. rocznica śmierci świętej Edyty Stein

0 Redakcja FO  |   Fakty  |   12 czerwca 2019 08:08

77. rocznica śmierci Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, zgładzonej przez Niemców w komorze gazowej w Auschwitz-Birkenau, przypada 9 sierpnia.

Oświęcim uczci pamięć świętej

Na uroczystości ku czci Patronki Europy zaprasza ks. Biskup Roman Pindel, Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej we współpracy z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Edyta Stein, Siostra Teresa Benedykta od Krzyża, została ogłoszona Współpatronką Europy w 1999 roku.

Urodziła się w żydowskiej rodzinie, we Wrocławiu (wtedy Breslau, niemieckim mieście), studiowała przede wszystkim Filozofię w różnych miastach Niemiec. Po studiach przyjęła Chrzest Św. w Kościele Katolickim. Była słynną wykładowczynią. Po dojściu Nazistów do władzy wstąpiła do klasztoru Karmelitanek; 1942 została przez państwo niemieckie, z powodu jej żydowskiego pochodzenia zamordowana w Auschwitz.

„Dwa kluczowe tematy będą nam towarzyszyć: Obraz człowieka i przynależność do narodu. Cale życie Edyta chciała rozumieć, kim jest człowiek. Nie można rozumieć człowieka bez jego relacji do drugiego człowieka ani bez jego relacji do Boga. W czasach rosnącego nazistowskiego nacjonalizmu i rasizmu, w których przyszło jej żyć , były to tematy życia i śmierci. Sama na końcu padła ofiarą obłędnej ideologii. Kim jest człowiek i co znaczy narodowa tożsamość – są to i dziś aktualne tematy” – tłumaczą organizatorzy.

Program:

godz. 10 – droga modlitewna
wzdłuż Rampy, w byłym obozie Auschwitz-Birkenau, aż do pomnika między ruinami komór gazowych i krematoriów, tym sposobem symbolicznie towarzysząc Edycie Stein w jej ostatniej drodze razem z żydowskim narodem.

„Modlimy się za wszystkie ofiary oraz o pokój na świecie” – informują organizatorzy.

godz. 14 – otwarcie wystawy o Edycie Stein
w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

godz. 14.30 – rozmowy w małych grupach
z pomocą wybranych tekstów Edyty Stein.

godz. 17 – uroczysta msza święta
w klasztorze Sióstr Karmelitanek
Przewodniczy: Biskup Clemens Pickel, Saratow, Rosja
Kazanie: Abp. Grzegorz Ryś, Łódź

„W tym dniu będzie z nami pielgrzymka ok. 100 młodych ludzi z wszystkich czterech diecezji Kościoła Rzymsko Katolickiego w Rosji” – dodają organizatorzy.

Zainteresowanych udziałem w całości programu prosimy o zgłoszenie się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu – pod numerem telefonu 33 843 10 00 lub e-mailowo pod adresem education@cdim.pl

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa