Reklama
14 lipca 2026, wtorek
76 lat temu skazali Romów na zagładę
- Paweł Wodniak
- 29 stycznia 2019
- 16:22
Reklama
29 stycznia 1943 Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy wydał zarządzenie deportacji do Auschwitz wszystkich Romów z Niemiec i terenów okupowanych.
W KL Auschwitz-Birkenau naziści osadzili co najmniej 23 tysiące Romów. Zigeuner, czyli Cyganów, władze III Rzeszy uznały za wrogów państwa. Z tego powodu skazały ich na izolację i ostatecznie na zagładę.
Około 21 tysięcy Romów i Sinti straciło życie z powodu głodu, chorób, brutalnego traktowania i w komorach gazowych.
Zigeunerlager funkcjonował do 2 sierpnia 1944 roku. W tym dniu wieczorem Niemcy załadowali ponad trzy tysiące pozostałych mężczyzn, kobiet i dzieci na ciężarówki i wywieźli do komór gazowych.
„Romowie próbowali stawiać opór, który jednak esesmani brutalnie złamali” - czytamy na stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.